Kronična obstruktivna pljučna bolezen je hitro napredujoča in življenjsko nevarna bolezen. Po različnih statistikah bo leta 2020 tretji najpogostejši vzrok smrti. Ta bolezen je namreč pogosto odkrita bistveno prepozno. Zato ob današnjem svetovnem dnevu te bolezni strokovnjaki opozarjajo na pomen preventive in zgodnjega odkrivanja bolezni.
Pri nas 500 do 600 žrtev
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je kronično obolenje dihal, za katero na svetu trpi okoli 210 milijonov ljudi, v Sloveniji pa zaradi tega na leto umre 500 do 600 ljudi. Za bolezen so značilni kratka sapa, kroničen kašelj ter povečano nastajanje sluzi in izpljunkov. Kajenje cigaret je daleč najpogostejši vzrok obolevanja za kronično obstruktivno pljučno bolezen. Zboli približno 20 odstotkov kadilcev.
Bolnik kašlja predvsem zjutraj, lahko pa tudi preko dneva. Mnogi bolniki sprejmejo kašelj kot običajen pojav kadilskega življenja, se zaradi tega ne vznemirjajo in zato tudi ne obiščejo zdravnika. Zdravniki zato svetujejo kadilcem, ki redno kašljajo in imajo občutek težke ali kratke sape, naj bodo do svojih težav pozorni in naj jih ne podcenjujejo. Težave naj zaupajo svojemu zdravniku.