Število okuženih s covidom-19 v svetovnem merilu v zadnjih tednih pada. V Evropi smo zabeležili velik padec, medtem ko pa je na južni polobli, kjer počasi prehajajo v zimski čas, obremenjenost s covidom-19.
V Evropi se razmere bistveno izboljšujejo, ko gre za nove okužbe, kot tudi ko gre za število umrlih na milijon prebivalcev, saj se to število – z izjemo Bolgarije – bistveno znižuje. Večji prirast novo odkritih primerov v zadnjih 14 dnevih (na 100.000 prebivalcev) beležijo le na Malti, Islandiji in Portugalskem.
Tudi v Sloveniji se v zadnjih tednih trend lepo obrača navzdol. "Takšne številke že zelo dolgo nismo imeli," je današnje podatke komentiral Milan Krek, direktor NIJZ. Stanje v domovih za starejše občane je trenutno dobro in predstavlja dobro osnovo za pripravo na jesen, če bi se virus takrat spet pojavil in bi prišlo do izbruha. Število smrti se je znižalo tudi v populaciji izven domov starejših občanov. "Če ne bi imeli cepljena, bi bila epidemija bistveno hujša," je dejal Krek.
Iz podatkov je razvidno, da starejši od 65 let ne zbolevajo več tako hitro in pogosto, posledično je manj hospitalizacij in umrlih. Vse to je posledica tega, da se je cepljenje začelo z najbolj ogroženo skupino in tako "danes žanjemo sadove tega ukrepa", je dejal Krek.
Krek opozarja, da se je kljub cepljenju treba držati vseh že dobro poznanih ukrepov - primerna razdalja, higiena rok in kašlja, nošnja mask in prezračevanje prostorov.
Zaslužujem od 130 do 180 dolarjev na uro, tej službi sem se pridružil pred tremi meseci in v prvem mesecu …
Razvoj cepiva je podvig znanosti, zdaj potrebujemo še podvig populacije, ker samo cepivo ne bo rešilo niti enega življenja – …
manjše število okuženih.. pa.. kdor ni umrl, je pa prebolel.. cepl ste pa samo tiste, ki hočjo bit frajerji v …