Roke si seveda umijemo takoj, ko se umažejo. "Posebej skrbno pa si umivamo roke pred, med in po pripravi jedi, še posebej dosledno, če rokujemo s surovim mesom, jajci, morskimi školjkami, svežo neočiščeno zelenjavo ali sadjem," svetujejo.
Svetujemo, naj si jih umijemo pred jedjo, vsakič preden koga hranimo, pred nego in po negi bolnika v domačem okolju, pred in po oskrbi rane, ureznine, udarnine, ko je koža poškodovana, po menjavi plenic ali po brisanju in umivanju otroka po uporabi stranišča, po smrkanju, kihanju, kašljanju, če smo uporabili robec, po dotikanju živali ali živalskih odpadkov, drugih odpadkov in takoj ob prihodu domov.
Da preprečimo bolezni
"Sicer pa naj bi to delali tako pogosto, kot je glede na naša opravila potrebno, predvsem ob pravem trenutku in seveda pravilno. Le tako lahko preprečimo, da se v hrano, ki jo pripravljamo, iz našega okolja ne prenesejo povzročitelji različnih bolezni in da z dotikanjem posameznih predelov telesa v naše telo ne zanesemo škodljivih mikroorganizmov," pravijo in dodajajo, da je še posebno pomembno dosledno in vestno umivanje rok ob pojavu različnih obolenj.
Priporočila so dali ob Svetovnem dnevu umivanja rok, ki ga obeležujemo 15. oktobra.