Kašelj pri otrocih: Kako kašlja vaš otrok?

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Otrok, ki kašlja in je mlajši od teh mesecev, mora takoj zdravniku.
Oglej si celoten članek

Obdobje prehladov je tu, običajni pa se najprej poveča število prehladnih obolenj predšolskih ter šolskih otrok in mladine, sledijo odrasli.

Da gre za viruse, ki lahko povzročijo veliko breme bolezni, govori že statistika, saj so akutne okužbe dihal v Sloveniji najpogostejši vzrok za obiske osebnega zdravnika in najpogostejši vzrok začasne odsotnosti z dela. Sicer pri večini zdravih otrok in odraslih oseb virus povzroči le prehlad in ne pušča posledic, pri ogroženih skupinah je večja verjetnost zapletov. 

Kašelj je pri otrocih pogostejši kot pri odraslih

Tudi zdravi otroci kašljajo. Seveda kašelj lahko pomeni simptom bolezni ali bolezenskega stanja: "Zvok otrokovega kašlja je lahko različen. Zdravnik vas običajno vpraša ali otrok mokro ali suho kašlja. O suhem kašlju govorimo kadar je kašelj dražeč, lahko se pojavlja v napadih in ob njem otrok ne izkašljuje. Moker kašelj je običajno izrazitejši, ob njem lahk otrok izkašlja tudi sluz iz dihalnih poti. Kadar ob kašlju otrok izbruha sluz je ta običajno iz zgornjih dihal, predvsem iz nosu, saj je pri majhnem otroku težko iz nosu očistiti vso sluz, ki nastaja ob prebolevanju okužbe zgornjih dihal," pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ): 

Najpogostejši vzroki za kašelj pri otrocih so:

  • okužbe dihalnih poti,
  • največkrat okužba zgornjih dihalnih poti prehlad,
  • lahko tudi okužba spodnjih dihalnih poti – bronhiolitis,
  • pljučnica,
  • aspiracija tujka,
  • astma,
  • prirojene bolezni dihal,
  • kašelj iz navade.

V tem primeru takoj k zdravniku

Otrok, ki kašlja in je mlajši od teh mesecev, mora takoj zdravniku. Če ima ob kašlju težave z dihanjem, kar pomeni povišano frekvenco dihanja v spanju, dihanje s trebuščkom, ugrezanje medrebrnih prostorov, je ravno tako treba obiskati pediatra. K zdravniku je traba še: 

  • otroku se je med hranjenjem ali igranjem zaletelo (hrana, majhni koščki igrač,…)
  • ima več dni visoko telesno temperaturo,
  • je zelo utrujen, zavrača tekočino in hrano,
  • ima moker kašelj ob katerem izkašljuje rumeno ali zeleno sluz,
  • ima kašelj z napadi težkega dihanja in ob kašlju bruha,
  • če je v bližini več oseb s takšnimi simptomi, 
  • kašlja več kot dva tedna brez vmesnega izboljšanja stanja.

Zdravnik bo opravil preiskave glede na stanje otroka. Odločil se bo za preiskavo krvi, za določitev vnetnih parametrov in diferencialne krvne slike: "Otrok bo mogoče moral na rentgensko slikanje prsnega koša, mikrobiološke preiskave – bris nožno-žrelnega prostora na virusne povzročitelje, žrela na atipične bakterije, izmeček na patogene bakterije. Za teste pljučne funkcije se bo zdravnik odločil predvsem pri sumu na astmo, za bronhoskopijo – ob sumu na aspiracijo tujka," navaja NIJZ.

Suh držeč kašelj  lahko učinkovito ublažite z vlažnimi inhalacijami in toplimi napitki. Suh kašelj ublaži že večerna kopel, lahko pa preprosto za minuto ali dve odprete pipe s toplo vodo in tako navlažite zrak v kopalnici. Zadostuje že nekaj minut vdihovanja vlažnega zraka med igro ali pa ob tem otroku preberemo pravljico.

dezurni@zurnal24.si
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.