Sodeč po novi norveški študiji število sončevih peg v času rojstva vpliva na dolžino našega življenja, piše italijanski Focus. Hipoteza norveških znanstvenikov z Univerze za znanost in tehnologijo se zdi mnogim drzna. Pravijo namreč, da imajo ljudje rojeni v času intenzivne sončne aktivnosti manj možnosti, da doživijo odraslo dobo kot tisti, ki so rojeni v času nižje aktivnosti Sonca.
Podatki iz cerkva
Vodja raziskave Gine Roll Skjaervoe je prišla do zaključka z analizo dveh norveških populacij. Demografske podatke je zbirala v cerkvah, skupno je analizirala 9.062 posameznikov rojenih med letoma 1676 in 1878.
Ugotovila je, da so tako moški kot ženske, ki so bili rojeni v času največje aktivnosi Sonca, v povrečju živeli 5,2 leti manj kot tisti, ki so bili rojeni v času minimalne aktivnosti. V času večje aktivnosti je bila količina ultravijoličnega sevanja na Zemljo povečana. Ugotovila je celo, da se je ženskam, ki so bile rojene v času večje aktivnosti Sonca, zmanjšala tudi plodnost. Avtorji študije ob tem opozarjajo, da se je v zadnjem času dramatično povečala količina ultravijoličnega sevanja, kar bi lahko prispevalo k degradaciji folne kisline v telesu. Folna kislina je še posebej pomembna v nosečnosti, saj je izjemno pomembna za zdrav razvoj še nerojenega otroka. Pomaga preprečevati večje prirojene okvare v možganih in v hrbtenici otrok. Prav zaradi ultravijoličnega sevanja pa avtorji raziskave svetujejo, naj se nosečnice ne zadržujejo predolgo na soncu.
Vir? Raziskava je sicer že iz prebranega pomanjkljiva, ker predvideva kavzacijo med domnevnim efektom in posledico, je pa ne pokaže …