Kako pomagati utopljencu

Foto: profimedia
Foto: profimedia
Laikom tipanje pulza odsvetujejo....
Oglej si celoten članek

Pri reševanju utopljenca oziroma tistega, ki se utaplja, je najprej treba poskrbeti za lastno varnost, sicer lahko tudi sami tvegamo utopitev, je za STA poudaril inštruktor prve pomoči Janez Kramar. 

"Ponesrečenca oziroma utopljenca je najprej treba potegniti iz vode, nato pa preveriti znake življenja, ali je odziven in ali diha. Tipanje pulza laikom odsvetujemo, ker ponavadi tega ne znajo," pravi inštruktor prve pomoči pri Rdečem križu Slovenije Janez Kramar. Foto: Saša Despot Prva pomoč

Če ponesrečenec ne diha in ni odziven, je treba poklicati na pomoč na telefonsko številko 112 in reševalcem predstaviti stanje, nato sledi oživljanje: "Super je, če začnemo s petimi vpihi v usta, pri čemer glavo rahlo potisnemo vznak in dvignemo brado, da sprostimo dihalno pot, nadaljujemo z masažo srca s 30 pritiski potiski pet do šest centimetrov globoko na prsni koš. Nato spet dvakrat vpihnemo, posamezen vpih naj bo približno sekundo dolg," je povedal Kramar.

Pri masaži srca je treba zagotoviti določeno frekvenco masaže, ki je 100 pritiskov na minuto, kar je približno tako, kot je ritem pesmi Stayin' Alive od Bee Gees. Masiramo na sredini prsnega koša.

"To nadaljujemo, dokler ne pride ekipa nujne prve medicinske pomoči, dokler zmoremo. Če žrtev začne kazati znake življenja, potem prenehamo z oživljanjem, preverimo odzivnost in dihanje in jo obrnemo na bok," svetuje Kramar.

Če je v bližini defibrilator, je dobro koga poslati ponj in ga uporabiti. Pri tem sledimo navodilom defibrilatorja, pred namestitvijo elektrod na prsni koš utopljenca pa je stični predel treba osušiti oziroma obrisati.

A Kramar poudarja, da je pri reševanju utopljenca iz vode treba najprej poskrbeti, da se tudi sami ne znajdemo v nevarnosti. "Včasih je tanka meja med junakom in ... Če uspeš, si junak, če pa ne, pa lahko tudi utoneš," je dejal.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.