Plavanje v morski vodi je zelo zdravo. Ker je povezano tudi s kakšno nevarnostjo, moramo poznati nekaj preprostih navodil. V vodo ne gremo nikoli takoj po obroku, saj tvegamo slabost. Vedno počakajmo vsaj eno uro, še bolje pa dve.
Nevarno je lahko tudi, če smo zunaj na toplem soncu in nenadoma skočimo v mrzlo vodo. Raje se v vodo odpravimo počasi. Če nas v morju ožge meduza, pa ohranimo mirno kri, odstranimo morebitne ožigalke, ki so ostale na koži, mesto ožiga pa dobro speremo z morsko vodo.
Nekateri ob ožigu meduze priporočajo obkladke s kisom ali s sodo bikarbono, a so nekateri strokovnjaki proti takšnim ukrepom, saj se lahko stanje še poslabša. Če so ožigi hudi ali če vas je oplazila na občutljivem mestu, obiščite zdravnika.
Morski tokovi
Ena od nevarnosti morja so tudi močni tokovi, ki vlečejo na odprto morje. Lahko so zelo nevarni, ponavadi pa jih prepoznamo po tem, ker je tam voda temnejša ali jih vidimo kot trak mirnega morja med bolj razgibano okolico.
Če vas je ujel takšen tok, je najslabša stvar, ki jo lahko naredite ta, da plavate proti toku. Morda ni močan in vam bo to uspelo. Če pa gre za močnejši tok, se vam lahko kaj hitro zgodi, da vas odnese zelo daleč od obale. Zato je najbolje, da na svojo težavo opozorite še koga, da bo pozoren na vas ali vam pride na pomoč s čolnom. Izognite se mu lahko tako, da plavate vzporedno z obalo in poskusite uiti toku. Ponavadi gre za ozek pas in boste morda kmalu prišli ven.
anja.scuka@zurnal24.si
Wow. Nasvet leta! To moram natisnit in se naučit na pamet. Bravo, izjemno!
"Izognite se mu lahko tudi, če plavat iz toka vzporedno z obalo."<br />plavat? plavate mogoče? Tud sicer stavek po občutku …
Kaj vzameš tablco in odigraš en candy crash saga do takrat bo spet vse na starih tirnicah, če pa ne …