Je najden herbicid v pivu res škodljiv?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
V Nemčiji so odkrili herbicid v vseh 14 vrstah pregledanega piva. Pa je ta herbicid škodljiv za naše zdravje?
Oglej si celoten članek

V Nemčiji so pred kratkim v štirinajstih znamkah nemškega piva odkrili ostanke herbicida glifosata, in sicer v koncentracijah od 0,46–29,76 mikrogramov na liter piva. Teste so opravili na Okoljskem inštitutu v Münchnu, največjo vsebnost glifosata so zabeležili v zvarku pivovarne Hasseröder iz Saške.

Zato so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pojasnili, v kakšnih koncentracijah bi bil herbicit škodljiv. "V državah Evropske skupnosti (ES) znaša sprejemljivi dnevni odmerek glifosata za kratkotrajno in dolgotrajno peroralno izpostavljenost 0,5 miligrama na kilogram telesne mase na dan," pojasnjujejo.

Če bi odrasli s telesno maso 60 kilogramov dnevno popil en liter piva, ki vsebuje 30 mikrogramov glifosata, bi bil izpostavljen 0,0005 miligrama glifosata na kilogram telesne mase, kar je tisočkrat manj od sprejemljivih odmerkov. "Zato v tem primeru pitje piva z ostanki glifosata ne predstavlja tveganja za zdravje potrošnikov zaradi izpostavljenosti glifosatu, vendar pa je treba opozoriti, da uživanje več kot 0,5 litra piva na dan lahko predstavlja tveganje za zdravje zaradi vnosa etilnega alkohola," pravijo.

O herbicidu glifosatu

Na NIJZ pojasnjujejo, da je glifosat s kemičnim imenom N-fosfonometil glicin neselektivni herbicid in je aktivna snov v sredstvih za zatiranje plevela, kot sta Roundup in Boom efekt. Pripravki z glifosatom se v nekaterih državah ES uporabljajo tudi kot desikanti pred žetvijo. V Sloveniji so glifosat začeli pogosteje uporabljati pred 15 leti kot zamenjavo za atrazin. 

"Glifosat se v okolju hitro razgradi, zato v primerjavi z atrazinom ne ogroža podtalnice. Je dražilen in lahko povzroči hude poškodbe oči, vendar je te učinke možno preprečiti s pravilno uporabo zaščitnih sredstev," opisujejo in dodajajo. da je glifosat strupen za vodne organizme. Pri Evropskem uradu za kemikalije (ECHA), ki je pristojen za razvrščanje kemikalij glede na njihove nevarne lastnosti, glifosat ni razvrščen kot mutagen, rakotvoren, teratogen oziroma strupen ta za razmnoževanje.

Foto: Sutterstock Različni kozarci in vrčki piva Spomnili so, da je v začetku leta 2015 Evropska agencija za varno hrano (EFSA), pristojna za presoje sredstev za zaščito rastlin, ravno zaključila z rutinsko ponovno presojo glifosata. Nekaj mesecev kasneje je Mednarodna agencija za raziskavo raka (IARC), ki deluje pri Svetovni zdravstveni organizaciji, glifosat razvrstila v 2A skupino rakotvornosti, kar pomeni, da je glifosat verjetno rakotvoren za človeka.

"Ta odločitev je bila presenetljiva, saj je glifosat veljal za herbicid z relativno majhno nevarnostjo za zdravje ljudi. Strokovnjaki IARC so svojo odločitev sprejeli po pregledu epidemioloških, eksperimentalnih in mehanističnih študij," opisujejo. Po objavi IARC-ove odločitve so študije po njihovih besedah ponovno pregledali tudi strokovnjaki v posameznih državah članicah ES (vključno s Slovenijo), ki sodelujejo pri ocenah tveganja sredstev za zaščito rastlin v pred-registracijskem postopku.

"V epidemioloških študijah je bilo ugotovljeno nekoliko povečano tveganje za razvoj ne Hodgkinovega limfona (NHL), ki je vrsta raka krvotvornih organov in bezgavk, multiplega mieloma in glioma. Tveganje je bilo blago povečano v posameznih študijah kot tudi v meta-analizi vseh študij za NHL," pravijo.

Dodajajo, da z epidemiološkimi študijami običajno ugotavljamo povezavo med izpostavljenostjo in učinkom, le redko pa je možno z epidemiološkim študijami dokazati vzročnost: "Ključna pomanjkljivost obravnavanih epidemioloških študij je, da so bili preiskovanci izpostavljeni več sredstvom za zaščito rastlin hkrati in da so bili izpostavljeni pripravkom, ki vedno vsebujejo tudi dodatke in nečistote, tako da v takih primerih učinka ne moremo pripisati samo eni snovi, torej v konkretnem primeru glifosatu."

Zaključili so, da ostaja glifosat v ES do nadaljnjega razvrščen kot dražilen in nevaren za okolje. "Na vsak način pa je pomembno, da se intenzivira toksikovigilanca glifosata, predvsem v smislu spremljanja izpostavljenosti in morebitnih učinkov pri ponavljajoči se izpostavljenosti, to je uporabnikov na kmetijskih površinah, delavcev, ki zatirajo plevel ob cestah in železnicah kot tudi vrtičkarjev," so sklenili.   

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 18:36 4. Marec 2016.

    Trgovine ogrevajao in tudi hladijo. Pri tem pa porabijo mnogo energije, pa to je nepomembno. Če pivo zdrži vse pogoje, …

  • 17:09 4. Marec 2016.

    naivni nasedajo ... so pa tud taki ki naredijo čez take reči črto za vedno<br /><br />definitivno so ti drugi …

  • 15:45 4. Marec 2016.

    https://www.youtube.com/watch?v=8LfMNX3TsT0<br /><br />https://www.youtube.com/watch?v=0hRSZMgLI6Y<br /><br />https://www.youtube.com/watch?v=v7RPEQ_46GU

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.