Okoli 220 invalidov, voznikov še vedno čaka na zdravniški pregled, ki je pogoj za podaljšanje njihovega vozniškega dovoljenja. Ambulanta za voznike s posebnimi potrebami v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča (URI Soča), ki je sicer edina takšna v Sloveniji, namreč kljub vladnemu odloku, še naprej deluje omejeno.
"Stavkovni zbor zdravnikov v URI Soča je odločil, da bo sledil mnenju Fidesa, ki pravi, da je vladni odlok neustaven in nezakonit. Pri tem bodo počakali odločitev sodišča," sporočajo. V ambulanti za voznike s posebnimi potrebami nameravajo tako še naprej obravnavali le paciente, ki so stari do 18 ali več kot 65 let. "V čakalni vrsti te ambulante je pacientov v starostni skupini med 18 in 65 let trenutno okrog 220," so nam pojasnili na URI Soča.
Invalidi zgroženi
V Svetu invalidskih organizacij so nad odločitvijo zgroženi. Po vladnem odloku o opravljanju zdravniške službe v času stavke, ki ga je vlada sprejela prejšnji četrtek, bi morala ambulanta za voznike s posebnimi potrebami v URI Soča začeti delovati, a temu ni tako, so zapisali. Zato so ministrstvo za zdravje že včeraj poslal dopis z obvestilom o nedelovanju ambulante in jim predlagal, da uvedejo vse možne oblike sankcij, ki so na voljo.
Fides na ustavno sodišče
V nacionalnem svetu invalidskih organizacij so prejeli tudi mnenje odvetnika Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Damijana Gregorca. Ta je po navedbah NSIOS med drugim zapisal, da v sindikatu Fides vladni odlok štejejo za neustaven in nezakonit, v tej zvezi pa je bila že pripravljena pobuda za presojo ustavnosti in zakonitosti, ki bo vložena na ustavno sodišče.
Med drugim je Gregorc po navedbah NSIOS navedel tudi, da vlada ne more sprejemati pravno veljavnih odlokov brez izrecne zakonske podlage in pooblastila, kar je že mnogokrat odločilo tudi ustavno sodišče. Dodal je tudi, da delodajalcem odsvetujejo kakršnokoli ukrepanje zoper stavkajoče v primeru, da ti ne bi izvajali storitev iz vladnega odloka, "saj bo vsakršno takšno ravnanje pred sodiščem skoraj zagotovo lahko izpodbito kot nezakonito, kar bo seveda imelo lahko večje škodljive posledice za delodajalca".
Pri NSIOS pa ocenjujejo, da je za odločanje o zakonitosti vladnega odloka pristojna izključno sodna veja oblasti, zato je do odločitve pristojnega sodišča URI Soča primoran spoštovati vladni odlok in vzpostaviti delovanje ambulante za voznike v skladu z odlokom.
Odlok je zavezujoč
Da lahko o ustavnosti odloka presoja samo Ustavno sodišče, je prepričana tudi ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. "Do njegove odločitve pa pričakujemo, da bodo izvajalci zdravstvene dejavnosti odlok upoštevali. Dokler Ustavno sodišče ne odloči drugače, je odlok pravno zavezujoč. Če odlok ne bo upoštevan, so na voljo določeni instrumenti, kot na primer inšpekcijski nadzori," je povedala Prevolnik Rupel.
Dogajanje na URI Soča je na ponedeljkovi seji državnega zbora komentiral tudi premier Robert Golob. "Pa kakšen človek si, da invalidom otežuješ življenje, zato, ker si misliš, da imaš pravico do stavke, in to počneš že osem tednov. Jaz to res težko razumem. Ko se spraviš na invalide, takrat jaz nimam več, se opravičujem, spoštovanja do takega človeka," je bil kritičen. Ob tem je pojasnil, da je v pripravi je v pripravi interventni zakon, ki bo vključeval enake ukrepe kot vladni odlok.
dezurni@styria-media.si
URI Soča. Prejšnji direktor Robert Cugelj-SDSS odšel za sekretarja v janševo vlado. Pred volitvami nastavljen za direktor Diagnostike Bled. Nasledil …
Ali ne bi novinarji objavili imena in priimke zdravnikov, ki je*ejo invalide? Če dodajo domač naslov je dodatno, sicer pa …
Očitno si ti teroristi resnično želijo vojno. Nobeno US jim ne bo v pomoč, ko bo narod zahteval sankcije za …