"Tedensko povprečje dnevno potrjenih oseb je 1236 Epidemiologi bodo lahko učinkovito spremljali stike, ko bo povprečno število pozitivnih oseb padlo pod 300 na dan. S tem nam bodo lahko pomagali še dodatno in hitreje zmanjšati število okuženih oseb v populaciji. Pri trenutnih pogojih, ko je tedensko povprečje 1236 in ocenjeno reprodukcijsko število R=1,0, bi lahko to stanje dosegli šele v nekaj mesecih," v najnovejši napovedi ugotavljajo strokovnjaki Inštituta Jožefa Stefana ( IJS).
"Epidemija pada manj, kot bi si želeli, mogoče celo stagnira," dodajajo. Po njihovih matematičnih izračunih ocenjujejo, da smo uspeli reprodukcijsko število spustiti na približno R=1,0 - to pomeni, da ena okužena oseba okuži še enega človeka.
Ocenjujejo, da se vsake štiri dni prekuži približno odstotek populacije, kar posledično zmanjša R vsake tri dni za približno eno stotinko glede na siceršnjo vrednost. "Velja opozoriti, da širitev virusa v populaciji opazujemo s približno enotedenskim zamikom, kar predstavlja dobo od okužbe do rezultata testa," so pojasnili ob tem.
Takšna je prognoza epidemije
V oceni pozitivnih testov, bolnišničnih obravnav in števila umrlih oseb so na IJS predpostavili, da smo z izvajanjem ukrepov spustili reprodukcijsko število na R=1,0 (trenutna ocena) in da bo R počasi padal zaradi prekuževanja. Predpostavili so, da je delež novega seva dva odstotka in da je 40 odstotkov bolj kužen od običajnega seva, ter da zaradi sproščanja ukrepov v rdeči fazi reprodukcijsko število R zraste za pet odstotkov. V modelu so upoštevali tudi cepljenje oskrbovancev v DSO-jih, so zapisali.
Ocenjeni datumi sproščanja ukrepov po fazah
Kdaj bomo v oranžni fazi?
Trenutno smo v rdeči fazi. Za prehode med različnimi fazami morata biti izpolnjena dva pogoja: tedensko povprečje potrjenih primerov in število hospitalizirani. "Ob enakem trendu razvoja epidemije* bi lahko v oranžno fazo prešli v začetku marca," se glasi ttrenutni izračun IJS.
V oceni tej strokovnjaki predpostavljajo, da je delež novega seva 2%, reprodukcijsko število R=1,0 in da počasi pada zaradi prekuževanja, ter da zaradi sproščanja ukrepov v rdeči fazi reprodukcijsko število R zraste za 5%. V modelu so upoštaveli cepljenje oskrbovancev v DSO-jih.
Dokler ne bo precepljenih vsaj deset odstotkov populacije (200.000+ ljudi), vpliv cepljenja na dinamiko epidemije (skoraj) ne bo opazen, saj npr. 10 % precepljenost pomeni le 10 % manjši R kot sicer (npr. R=1,1 namesto R=1,2). Po zadnjih podatki Sledilnika, je v Sloveniji trenutno cepljenih 48.857 ljudi.
dezurni@zurnal24.si
Pa dobro, prišel je angleški sev, ki je smrtonosen 100<h, po drugi strani se pri nas sproščajo ukrepi, ko se …
Bilo bi že vse oranžno, če ne bilo tistih kumar in stročjega fižola.