Družinska zdravnica: Prihajajo zaradi omedlevice, okužb kože...

Foto: Profimedias
Foto: Profimedias
Zdravnica o najpogostješih težavah, s katerimi ljudje v tem času prihajajo v njeno ambulanto.
Oglej si celoten članek

Nizek krvni tlak

Visoke poletne temperature vplivajo na višino krvnega tlaka. Tako v tem času v družinske ambulante ljudje pogosto prihajajo tudi zaradi omedlevic. "Vročina nam razširi žile, krvni tlak se avtomatično zniža in če smo pri tem še dehidrirani, se bo najvišji del telesa, to so možgani, v pokončnem položaju ugasnil," razloge za omedlevico, ki najpogostejša in najmilejša oblika kratke nezavesti, pojasni družinska zdravnica Nena Kopčevar Guček. 

Slovenija Zdravnica svetuje: Tega pred dopustom nikakor ne smete pozabiti

Če se zdravite zaradi hipertenzije, je priporočljivo redno merjenje krvnega tlaka, tako boste namreč najbolje vedeli, kako poletna vročina vpliva na vas. "Tisti, ki se zdravijo zaradi višjega krvnega tlaka, so poleti pogosto v dilemi. Zaradi nižjega tlaka se sprašujejo, ali naj zdravila kar opustijo. Strokovnjaki za bolezni visokega krvnega tlaka to odsvetujejo. Ko pride oktober, je naenkrat tlak pošastno visok, saj ljudje pogosto pozabijo, da so prenehali jemati zdravila," opozori zdravnica. 

Visok srčni utrip

Več težav imajo v poletnem času tudi srčni bolniki. "Že sam ozon škodljivo vpliva na srčno-žilni sistem. V vročini se pogosto zgodi, da se poleg padca tlaka zviša srčni utrip. Srce hitreje bije, ti ljudje se slabo počutijo." Zato previdno po opravkih v času največje vročine. Če pa že, poiščimo senco, imejmo pokrivalo, da se izognemo sončarici. 

Krčne žile

Pogosta težava so tudi krčne žile, ki se zaradi vročine razširijo, noge otečejo. "Znaki, ki nas opozorijo, da je nekaj narobe, so lahko krči ponoči. Najboj zaskrbljujoče pa je, če se te žile vnamejo. Lahko se še pojavijo strdki v žilah, ko kri ne teče enakomerno, zastaja. To se kaže, da je koža izbočena, pordela, trša, lahko boli in srbi, v tem primeru je treba nujno do zdravnika," opozarja Kopčevar Guček.  

Okužbe kože

Poleti so pogoste tudi gnojne okužbe kože. Visoka temperatura namreč povzroča dobre pogoje za razmnoževanje bakterij. "Pri pikih žuželk je je upoštevati, da lahko žuželka v našo kožo vnese strup in sredstva proti strjevanju krvi, z namenom, da lahko kri popije. Sicer ne vemo, kje je bila ta žuželka, preden je prišla do nas. Lahko je bila v gnili breskvi, na kakšnem drugem umazanem predmetu. Žuželka nam lahko v kožo injicira tudi druge stvari, na primer umazanijo, potencialne bakterije." 

dezurni@styria-media.si

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 16:14 7. Julij 2023.

    Pa gospa doktor kaj vprašajo po cepilnem statusu? Aja, to se pa ne sme več, čeprav je v Janševih časih …

  • 13:26 5. Julij 2023.

    Dober prispevek, kot opozorilo in ne, kot oglas..Zahvala avtorju !

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.