Carotta: "Bog nam pomagaj."

Foto: Nebojša Tejić/STA
Foto: Nebojša Tejić/STA
Koordinator zagotavljanja bolnišničnih postelj med epidemijo pesimističen.
Oglej si celoten članek

Nedavno je vlada dvignila število postelj, namenjenih covidnim bolnikom na intenzivnih enotah na 300. V sinočnjih Odmevih nacionalne televizije je Robert Carotta, koordinator zagotavljanja bolnišničnih postelj med epidemijo, povedal, da očitno to ne bo zadostovalo.

"Žal moram biti kar malo pesimističen. Obstaja kar nekaj matematičnih izračunov, vsi nakazujejo, da bo vrh epidemije 24. novembra. V najslabšem primeru bi potrebovali 1.300 postelj, od tega po najslabšem scenariju 330 na intenzivnih enotah." 

V tem tednu bodo pristojni skušali najti manjkajočih 50 intenzivnih postelj. V manjših bolnišnicah rezerv več ni, Carotta je izrazil upanje, da jih je še nekaj v obeh UKC-jih in večjih bolnišnicah, kot sta celjska in novomeška. 

Operacijske dvorane se bodo spremenile v intenzivne enote. "Potem bomo lahko izvajali le še nujno od nujnega." Carotta je dodal, da se tudi sam vsakodnevno sprašuje, do kje naš zdravstveni sistem še lahko napne. "Le spomnite se petkovih dogodkov pred urgenco v Mariboru in vam je jasno, da se je le strahotni empatiji in iznajdljivosti zahvaliti, da se nam ni zgodil Bergamo." 

Carotta je za TV Slovenija napovedal, da utegne število pacientov prerasti število bolnišničnih postelj, od tam naprej pa: "Bog nam pomagaj."

Največja težava v kadru

Kot pristojni že nekaj časa izpostavljajo, največja težava je v kadru. Natančnih podatkov, koliko dijakov, študentov medicine, zdrastvenih delavcev, ki delajo v psihiatričnih ustanovah, članov civilne zaščite in Rdečega križa se je odzvalo klicu na pomoč, Carotta nima, z njimi razpolagajo na ministrstvu. 

"Kolikor vem, je odziv dober, seveda pa bomo takrat, ko bomo v vrhu, to bo trajalo vsaj 14 dni, potrebovali precej več."  

Slovenska vojska je danes napotila štiri zdravstvena moštva v slovenske bolnišnice. Pomagali bodo v UKC Ljubljana in Maribor ter v splošnih bolnišnicah v Celju in Novem mestu. Moštva sestavljajo diplomirani zdravstvenik, tehnik zdravstvene nege, bolničar in od dva do trije bojni reševalci. Svoje delo opravljajo na intenzivnih covidnih oddelkih, oddelkih urgentne medicine in drugih bolnišničnih oddelkih, skladno s potrebami, so sporočili iz Generalštaba Slovenske vojske.

xxx

Že pred dnevi so pristojni opozorili tudi, da se zna zgoditi, da bo Slovenija potrebovala pomoč iz tujine glede oskrbe covidnih bolnikov. Ministrstvo je za ta namen ustanovilo komisijo, ki se dogovarja o obliki te pomoči. 

Primarna ideja - tako Carotta - je bila, da nam pomoč ponudijo prekomejne bolnišnice, kamor bi prepeljali naše bolnike. A transport kritično bolnega stotine kilometrov je lahko smrtno nevaren. Carotta pravi, da je druga opcija, ki je po njegovih besedah bolj všečna, pa je ta, da bi nam države v pomoč ponudile svoj kader. Odločitev še ni znana. 

Zdravje Iščejo rešitve za dodatne postelje, maksimum bomo dosegli vsak čas

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 33

  • 10:40 16. November 2021.

    Corretta tebi bo bog pomagal in upam, da na način, da se ti bojo začele roke trest in boš lahko …

  • dd
    09:57 16. November 2021.

    Po izjavi zdravnikov v Šempeterski bolnišnici, so vsi kovid bolniki, ki so dobili novo zdravilo za kovid, takoj ozdraveli in …

  • dd
    09:50 16. November 2021.

    Ja, Bog nam pomagaj, ker zdravstvo tablete za kovid , deli samo redkim izbrancem.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.