Izraelsko ministrstvo za zdravje je objavilo nove podatke o učinkovitosti cepiva Pfizer. Po podatkih za obdobje od 20. junija do 17. julija cepivo (Pfizer) nudi le 40,5-odstotno zaščito pred tem, da bi cepljeni zbolel s simptomi.
Pred hospitalizacijo je zaščita 88-odstotna, pred hudim potekom bolezni pa 91-odstotna. Hud potem bolezni pomeni na primer, da ima bolnik manj kot 94-odstotno saturacijo kisika v krvi, da pride do odpovedi organov ali da je potrebno invazivno mehansko predihavanje. Zaščita pred hospitalizacijo ni tako slaba, a je bila po podatkih, ki so jih objavili pred dvema tednoma, še 93-odstotna.
Precej bolj zaskrbljujoči so podatki, ki bi lahko kazali, da s časom pada učinkovitost cepiv.
Pred okužbo je po zadnjih podatkih varnih 39 odstotkov cepljenih, a le 16 odstotkov tistih, ki so bili drugičl cepljeni januarja, 44 odstotkov cepljenih februarja, 67 odstotkov cepljenih marca in 75 odstotkov cepljenih aprila.
Pri hospitalizacijah in hudem poteku bolezni je razlika bistveno manjša, zaščita je od 82- do 91-odstotna pri hospitalizacijah in od 84- do 94-odstotna pri hudem poteku bolezni.
Delno se da to pojasniti tudi s tem, da so se najprej cepili starejši, a kot kaže, gre tudi za to, da se moč cepiva s časom zmanjšuje.
Epidemiolog Eric Feigl-Ding ob tem izpostavlja, da so cepiva neverjeten čudež, a da se zaradi visoke nalezljivosti delta različice ne moremo zanašati le nanje, ampak moramo, da bi premagali epidemijo, nositi tudi maske in upoštevati druge ukrepe.
To so DOBRE novice. Upam, da se bomo kmalu vrnili v realnost. In nehali nositi vsa jajca v eni torbi. …
pa kaj se razburjate, saj vas bo še fršlok.. raje spijte eno kavico v miru.. dokler jo lahk, ker kmalu …
In potem imajo cepljeni več pravic kot testirani. Bedarija.