Na človeških rokah se nahaja veliko več bakterij, kot bi si mogoče mislili. Številne so koristne, mnoge pa tudi nevarne. Čeprav umivanje rok ne zaleže veliko v boju proti bakterijam, je za zdaj najučinkovitejše orožje in najboljša preventiva pred okužbami in boleznimi.
Zaradi antibiotikov
Sicer WHO ob 5. maju svetovnem dnevu higiene rok, zdravstvene delavce po vsem svetu poziva: "Pravočasno očistite roke in ustavite širjenje odpornosti proti antibiotikom."
Higiena rok zdravstvenega osebja je namreč najpomembnejši, najenostavnejši in najcenejši ukrep za preprečevanje bolnišničnih okužb, ki so v Evropi vsako leto usodne za 37 tisoč ljudi.
Pred petnajstimi leti
Slovenske bolnišnice so prešle z umivanja na razkuževanje z alkoholnimi razkužili pred več kot 15 leti. Po podatkih Ministrstva za zdravje je v letu 2015 osebje na intenzivnih oddelkih slovenskih bolnišnic poskrbelo za ustrezno higieno rok v 72 odstotkih vseh primerov, na ostalih oddelkih je bil ta delež dobrih 75 odstotkov.
Bolnišničnih okužb še vedno preveč
Kljub temu ima med stotimi pacienti v slovenskih bolnišnicah po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje vsaj šest pacientov okužbo, ki ni povezana z boleznijo, zaradi katere so bili sprejeti v bolnišnico.
Prednosti razkuževanja rok z alkoholnimi razkužili
Je bolj učinkovito, saj se z razkuževanjem uniči kar 100-krat več mikroorganizmov kot z umivanjem, vzame manj časa, za razkuževanje namreč zadošča 15 do 30 sekund, medtem ko je treba roke umivati minuto ali dve, lahko pa jih razkužimo tudi takrat, ko jih ne moremo umiti. Razkužilo za roke, čeprav vsebuje alkohol, praviloma kožo izsuši manj kot milo. Vsebuje namreč dodatke, ki kožo ščitijo pred izsušitvijo.
Na ženskih dlaneh jih je za polovico več kot na moških
Ena od študij je pokazala, da nekatere bakterije pogosteje živijo na ženskih kot na moških dlaneh, bakterije pa se razlikujejo tudi po tem, katero dlan imajo raje – levo ali desno. Pri ljudeh, ki so sodelovali v študiji, so namreč ugotovili, da je na levi in desni dlani samo 17 odstotkov enakih bakterij, vse druge pa so se razlikovale. Ugotovili so še, da je na dlaneh trikrat več različnih bakterij kot na podlahti, komolcu ali v prebavilih.
Vzelo vam bo trideset sekund
Strokovnjaki so priporočili tehniko umivanja v šestih korakih. Vzela vam bo največ trideset sekund.