Da je dostopnost do zdravstvene oskrbe v času epidemije covid-19 še težja, pričajo številni zapisi na družbenih omrežjih, da za tem stojijo resnični ljudje, potrjujejo varuhi pacientovih pravic, ki zaradi tega prejemajo številne pritožbe.
Nastaja velika škoda na zdravju ljudi, med njimi so tudi takšni z resnimi obolenji, a se zaradi trenutnega stanja v zdravstvu spostavljanje diagnostike velikokrat zavleče, se strinjajo zdravniki in združenja bolnikov, ki pozivajo državo k ukrepanju.
Sistem ne sme biti podrejen covidu-19
"Posledice nediagnostike in nezdravljenja so lahko hujše kot posledice covida-19," je dodala strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Irena Oblak, kjer so lahko dejavnost opravljali ves čas epidemije. "V marcu in aprilu so padle napotitve in potrditve celo za trideset odstotkov, v maju se je situacija izboljšala," je opozorila ob tem.
Ljudje obupali nad zdravstvom, covid ustavlja medicino
Na okrogli mizi smo slišali celo (družinska zdravnica), da so nekateri preprosto obupali nad zdravstvom, kar se med drugim pozna v več nenadnih srčnih smrti, saj kljub bolečinam v prsnem košu ne obiščejo zdravnika, predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Samo Zver pa je ob tem jasno povedal, da covid-19 "ustavlja medicino na vseh ravneh, kar je dosti večja nevarnost, kot si predstavljamo".
Covid ni nadbolezen
Bolnik potrebuje varnost
"Kar je najpomembnejše, treba je dopustiti stik bolnika z zdravnikom. To, da mu kar naenkrat odrežeš "dohtarja", da ne more do njega... to ni v redu. V ta namen smo mi že prej zdravnikom v žep potisnili službeni telefon, ki ga nosi naokrog in ga ne pozablja v pisarni. To pomeni, da ga lahko bolnik pokliče, ko ga mora nekaj vprašati. Na ta način dobi bolnik neko varnost."
"Če je vojna, a takrat zaklenemo ministrstvo za obrambo?"
V času epidemije, se je po Zverovih besedah zgodilo veliko tega, kar sam nikakor ne more razumeti; na primer, zaklenjen dekanat Medicinske fakultete. "Halo? A, če je vojna, zaklenemo ministrstvo za obrambo? Tudi študente smo poslali domov, in to takšne, ki bodo dipolomirali čez nekaj mesecev in so praktično zdravniki," je bil oster strokovnjak.
Nihče ga tudi pogleda ne več
Po Zverovih besedah se jim ustavlja medicina in to na vseh ravneh, ob tem se boji, da bolniki ne dobivajo optimalnih uslug. "Predvidevanja o preživetju bolnika so narejena na optimalnih razmerah in marsikje te optimalnosti ni. Zato ne vemo, kaj to pomeni za vsakega posameznika, pojma nimamo. Če ti bolnika ne vidiš, pa bi ga moral, se boš v večini primerov odločal solidno. Gre za to, da ti nekomu nisi ponudil optimalne usluge, pa bi moral. To ni prav, s tem se ne smemo zadovoljiti. Glede na to, da se slabih stvari zelo radi hitro priučimo, lahko to hitro postane stalna praksa...."
"Že dva meseca nobeden z akutno levkemijo ni prišel do nas. Kje so?"
Zver je trenutno stanje v medicini ponazoril še z enim pomembnim podatkom. "Na našem oddelku, kjer zdravimo limfome, krvne rake, gre zelo hitro, bolezen napreduje tako rekoč čez noč. Prodstojnica našega laboratorija me je na jutranjem raportu vprašala, kje imamo nove akutne levkemije. Že dva meseca nobeden z akutno levkemijo ni prišel do nas! Kje so? A to pomeni, da tak bolnik ne gre do zdravnika, ali se ustavi kje drugje? Ne vem, že dva meseca jih ni... "
Doktor je spregovoril tudi o danes vse bolj popularni telemedicini, ki je sicer v nekaterih primerih dobrodošla, vendar ni povsem enaka osebnemu stiku. "Mi vedno učimo, anemneza je klinični pregled. To je osnova. Sicer je danes to nekoliko zastalo, saj vsi raje delajo ultrazvočno. Se zgodi, da vprašaš, kako veliko vranico ima bolnik, pa ta odgovori, da nima ultrazvoka. Takrat me odnese pod strop... ja, potipaš, a ne? Zdaj bo tega še manj..." je bil nazoren Dr. Samo Zver.
dezurni@zurnal24.si
Bolj je pomeben boj proti kso komunist ki jih že sto let ni, pa še v Jugi smo velik bolj …
končno en pameten dohtar!
Saj je že skoraj vsem jasno, da bomo imeli precej več mrtvih zaradi teh kretenskih ukrepov, kot pa zaradi tega …