Po sedanjih projekcijah bo jesenski val vrh predvidoma dosegel v sredini oz. konec oktobra, je za STA ocenil Janez Žibert z ljubljanske zdravstvene fakultete. To nakazuje trend naraščanja števila okužb s koronavirusom, k čemur je prispevalo tudi več stikov ob začetku šolskega leta.
V ponedeljek je bilo v Sloveniji potrjenih več kot 2500 okužb s koronavirusom, kar po Žibertovem mnenju nakazuje, da je Slovenija na začetku novega jesenskega vala epidemije. "Današnje številke kažejo, da se je število okužb v primerjavi s prejšnjim ponedeljkom povišalo in da lahko govorimo o trendu. Treba bo opazovati, ali bo temu res tako," je poudaril.
Žibert meni, da je bil začetek novega vala epidemije pričakovan, saj so se z začetkom novega šolskega leta povečali tudi stiki med ljudmi, ki so gonilo novih valov epidemije. "Po naših simulacijah bo število novih okužb sprva naraščalo počasneje, z začetkom študijskega leta pa pričakujemo dodaten pospešek v tem jesenskem valu," je dodal.
Vrh epidemije je po njegovem mnenju v tem hipu še težko napovedovati, po sedanjih preliminarnih projekcijah oz. simulacijah pa bi do njega lahko prišlo na sredini oziroma konec oktobra, ko bo sedemdnevno povprečje potrjenih primerov okužb doseglo 5000 na dan. Simulacije kažejo tudi, da se bo število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, približalo 500, na intenzivnih oddelkih bolnišnic pa bo od 50 do 100 covidnih bolnikov.
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je v ponedeljek po srečanju s predstavniki zdravstva dejal, da so pripravili način, kako bo družba kljub okužbam s koronavirusom ostala odprta, zdravstveni sistem pa bo zmogel zdraviti vse bolnike. Pred zimo so pripravljeni tudi na najbolj črn scenarij, je zagotovil.
Ukrepi v prvi fazi pretežno temeljijo na priporočilih, zaščitne maske so priporočene v zaprtih javnih prostorih in javnem prevozu, v zdravstvenih ustanovah pa so nujne.
Pristojni še naprej priporočajo cepljenje. Evropska agencija za zdravila (EMA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) svetujeta, da se poživitveni odmerki posodobljenega cepiva, ki deluje tako proti prvotnemu sevu novega koronavirusa kot pri novejši različici omikron BA.1, prednostno namenijo ljudem, ki so najbolj izpostavljeni hudi obliki bolezni.
Prilagojeno cepivo tudi pri nas
Prilagojeno cepivo bo v tem tednu prispelo tudi v Slovenijo. V tem tednu prispe 370.000 odmerkov cepiv, v septembru pa naj bi jih skupno Slovenija dobila od 500.000 do 700.000 odmerkov. Od 370.000 odmerkov, ki prispejo v tem tednu, jih je nekaj več kot 300.000 odmerkov proizvajalca Pfizer, preostali pa so odmerki cepiva Moderne.
Obe prilagojeni cepivi sta prejšnji petek dobili zeleno luč Evropske komisije, po tem, ko ju je odobrila Evropska agencija za zdravila. Ema naj bi jeseni odobrila tudi cepivo, prilagojeno za zaščito pred podrazličicama BA.4 in BA.5, ki ju je razvil Pfizer. Posodobljeno cepivo naj bi bilo proti različici omikron 30 odstotkov bolj učinkovito v primerjavi s starim cepivom.
Trenutno Slovenija razpolaga s skoraj 1.400.000 odmerki cepiv, ki so prilagojena na starejše različice. Večini teh odmerkov bo rok uporabe potekel v letošnjem in naslednjem letu.
skrbi vas nagrada Goloba, nikogar pa ne skrbi in se sekira nad nadgrado glavnega uvoznika cepiv. samo da je mir …
V času bivše Juge, bi vsi udeleženci te Covid farse že zdavnaj na Golem otoku tolkli kamen in drug drugega...Kot …
Toliko časa že prodajate neuspešno pecivo, da ne vem ali ste tako neumni, samo zlobni ali pa imate od tega …