Po ocenah strokovnjakov je v Sloveniji pet do šest srčnih zastojev dnevno, v povprečju okoli 2.000 na leto. "Bi znali pomagati svojemu bližnjemu v primeru nenadnega srčnega zastoja?," sprašujejo izvjalci projekta iHelp. "V primeru nenadnega zastoja srca imamo le 4 do 5 minut časa brez izvajanja temeljnih postopkov oživljanja, saj sicer pride do trajnih poškodb v možganih."
Le z enim dotikom pa bi lahko po novem - v primeru nameščene mobilne aplikacije na pametnem telefonu - poslali SOS-sporočila s podatki lokacije, nesreče in pomembnimi zdravstvenimi podatki uporabnika, obvesti prijatelje, družino in vse uporabnike iHelpa, ki so v neposredni bližini, ter sproži klic na številko 112.
Ustvarjalci aplikacije obljubljajo, da se bo s pomočjo aplikacije čas reševanja ponesrečenca skrajšal kar šest do desetkrat. Tako pa bi se povečala tudi možnost preživetja. “Poleg tega vodi tudi skozi temeljne postopke oživljanja in išče lokacijo najbližjih avtomatskih eksternih defibrilatorjev," opisujejo.
Manj kot štiri minute
“Cilj projekta je združiti ljudi z znanjem prve pomoči, prijatelje, družino, reševalce, laike in organizacije v varnostno mrežo, znotraj katere bo reševanje mogoče prej kot v štirih minutah. Ekipa nujne medicinske pomoči namreč le redko nudi pomoč v manj kot štirih minutah od prejema klica na pomoč, po štirih minutah pa začnejo možganske celice odmirati,” pravi idejni vodja aplikacije iHELP Andraž Ogorevc.
Trenutno je v iHELP bazi 18.951 uporabnikov, v projekt pa je vključenih že 22 Srcu prijaznih občin, ki so poskrbele za večjo varnost občanov. Vzpostavljajo tudi bazo lokacije defibrilatorjev po Sloveniji, kjer jih je trenutno prijavljenih 927. Eden izmed ciljev ekipe iHELP je tudi ta, da bi stopnjo preživetja v primeru srčnega zastoja iz današnjih od pet do sedem odstotkov lahko dvignili nad 50 odstotkov. Če bi se želeli priključiti projektu obiščite njihovo stran ihelp.si.