Bolj ogroženi so otroci

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Prisotnost vode zmanjša kislost kože v sluhovodu, ki sicer lokalno ščiti pred okužbo.
Oglej si celoten članek

Pri nekaterih dejavnostih v vodi se včasih kot posledica pojavi vnetje zunanjega sluhovoda in uhlja,” opozarjajo na Nacionalnem inštiruru za javno zdravje NIJZ. Po njihovih izkušnjah se zaradi aktivnosti v vodi vnetje najpogosteje pojavlja v poletnih mesecih, obolevanje pa ni povezano samo z uporabo vode.

Foto: Shutterstock kopališče, kopanje, poletje Pojasnjujejo, da so bolj ogroženi otroci, ker se dalj časa zadržujejo vodi, bolj nagnjene k vnetju so tudi osebe s prirojenimi napakami ušes, vnetji kože ter osebe s sladkorno boleznijo, drugimi motnjami presnove, levkopenijo. “Kopalci, plavalci, potapljači so bolj izpostavljeni okužbi zaradi pogostejše in daljše prisotnosti vode v ušesu, ki draži in zmehča kožo sluhovoda ter olajša vdor mikroorganizmov iz onesnažene vode,” pravijo. Prisotnost vode namreč zmanjša kislost kože v sluhovodu, ki sicer lokalno ščiti pred okužbo. Z vodo se tudi raztopi in izloči iz sluhovoda ušesno maslo, ki pomembno ščiti pred okužbo.

Dejavniki tveganja so po besedah strkovnjakov z NIJZ še poškodbe kože v sluhovodu, suha koža, ekcem, vstavljanje tujkov, visoka ali nizka temperatura v okolju.

Povzročitelji vnetja so po njihovih podatkih v polovici primerov Pseudomonas aeruginosa (50 odstotkov), v približno četrtini primerov Staphylococcus, pogosto pa tudi anaerobne in gram negativne bakterije, od glivic pa Aspergillus in Candida

Kako ga prepoznamo

“Glavni znaki vnetja so bolečina, srbenje, neprijetni občutek. Sluhovod je lahko otečen ali pordel, včasih je prisoten izcedek. V desetih odstotkih sta prizadeta oba sluhovoda,” opisujejo na NIJZ in dodajajo, da se bolezen ne prenaša z osebe na osebo.

Obisk kopališča svetujejo šele, ko se okužba pozdravi, običajno je to po štirih ali petih dneh. Preventivno moramo paziti, da v ušesu ni preveč masla, vendar odstranjevanje le tega ne sme biti grobo za vsako ceno. “Izogibati se je treba plavanju ali potapljanju v onesnaženih vodah. Po kopanju je treba na nežen način posušiti uho,” so zaključili. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.