Ena od pomembnih sprememb, ki jo je prinesel razvoj informacijskih in komunikacijskih tehnologij v devetdesetih letih, je tudi ta, da vse več mladih išče pot do kratkotrajnih, največkrat le enkratnih intimnih zvez preko najrazličnejših mobilnih in spletnih aplikacij. Te so enostavno dostopne povsod po svetu, tudi pri nas, je pojasnila Mojca Matičič s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja.
A uporabniki tovrstnih aplikacij se ob tem večinoma ne zavedajo najrazličnejših tveganj, ki so jim izpostavljeni, predvsem možnosti spolno prenosljivih okužb ter hudih posledic za zdravje in celo smrti, ki jih te lahko prinesejo.
Tako je nastala prva tovrstna interaktivna spletna aplikacija v slovenskem jeziku, ki je dosegljiva na povezavi https://aspo.mf.uni-lj.si/#/ . Ustvarilo so jo študenti medicinske fakultete, računalništva ter ekonomske fakultete, pod mentorstvom strokovnjakov s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ter Inštituta Jožef Stefan.
Z aplikacijo nad spolno prenosljive bolezni
Spletna vsebuje opise bolezenskih znakov, značilnosti posameznih spolno prenosljivih okužb, opise nekaterih namišljenih primerov bolnikov, opis zaščite pred spolno prenosljivimi boleznimi z uporabo kondomov in opis poteka obravnave v ambulanti za spolno prenosljive okužbe.
V aplikacijo so vključili še vprašalnik, ki zajema vprašanja o konkretnem tveganem spolnem vedenju uporabnika in slednjemu glede na njegove odgovore poda informativno oceno tveganja za spolno prenosljivo okužbo ter napotek za morebitno nadaljnje ukrepanje.
Ciljajo na mlade
Ciljna populacija so predvsem mladi, saj so jim spletne vsebine blizu, hkrati pa predstavljajo najbolj ranljivo demografsko skupino za spolno prenosljive bolezni.
Večina neozdravljivih
Okužbe, povzročene z virusi, kot so genitalni herpes, kronični hepatitis B in hiv/aids, so neozdravljive, medtem ko lahko okužbe s klamidijo, gonorejo in sifilisom povzročajo dolgotrajne zdravstvene posledice, kot so neplodnost, spontani splav, rak, pa tudi prizadetost različnih notranjih organov ter osrednjega živčevja.