15 odstotkov zdravnikov je že dobilo to prošnjo

Foto: Profimedia
V organizaciji Zdravniške zbornice Slovenije ZZS) bo danes potekal na javni posvet Etični in medicinski vidiki vprašanja evtanazije.
Oglej si celoten članek

Vprašanje pomoči pri samousmrtitvi in evtanaziji je ponovno aktualno zaradi predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem skrajšanju življenja, ki ga je pripravilo združenje Srebrna nit. Predlagateljem predloga zakona je že uspelo zbrati potrebnih pet tisoč glasov podpore, podpise pa zbirajo še naprej. 

15 odstotkov zdravnikov je potrdilo, da so se nanje obrnili bolniki s prošnjo, da jim pomagajo umreti. 

Zdravniška zbornica na javni posvet ni povabila nobenega od predlagateljev zakona. "Na javno tribuno ni bil povabljen nihče iz aktualne skupine oziroma pripravljavcev Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Se pa skuša manjši del ekipe prijaviti," je povedal soavtor predloga zakona Andrej Pleterski. Pleterski meni, da je to tudi dokaz, da se zdravniki z njimi o evtanaziji ne želijo pogovarjati. 

Zdravništvo o vseh vidikih evtanazije?

"Znotraj zdravništva poteka intenzivna strokovna razprava, ki vključuje tako medicinske, etične, humane, družbene in pravne vidike vprašanja prostovoljne prekinitve življenja. Seznanili smo se tudi z ureditvami tega vprašanja v tujini (Švica, Španija, Avstrija, Nizozemska). V tem procesu je pomembno, da je javnost seznanjena z vsemi vidiki (torej ne zgolj s stališči predlagateljev) čim bolj celovito in neposredno. S tem razlogom tudi organiziramo javni posvet," pa so nam na vprašanje, zakaj na posvet in okroglo mizo ni vabljen nobeden od predlagateljev, odgovorili na ZZS, ki jo vodi Bojana Beović.

Predlog zakona, ki so ga pripravili v Srebrni niti, bi uzakonil pravico polnoletnih, ki neznosno trpijo in ne morejo upati na izboljšanje, da pod določenimi pogoji zaprosijo za pomoč za dostojanstveno končanje svojega življenja.

Zdravniška zbornica je pred kratkim predstavila odklonilno mnenje odbora za etična vprašanja pri ZZS. "Če govorimo o osnutku zakona, ki bi bil za zdravnike sprejemljiv, lahko rečem, da za velik del zdravništva zakon ne bi bil sprejemljiv v nobeni obliki," je takrat dejala predsednica zbornice Bojana Beović. 

Rezultati ankete, ki so jo leta 2019 opravili med 335 družinskimi zdravniki, je pokazala, da je evtanazija oziroma pomoč pri samomoru nesprejemljiva za 43 odstotkov vprašanih. Za 46 odstotkov zdravnikov je evtanazija sprejemljiva, ko bolnik trpi neznosne telesne bolečine. Neozdravljivo bolnemu bi na njegovo prošnjo pomagalo umreti 13 odstotkov anketiranih. 

dezurni@styria-media.si

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 13:52 14. Junij 2023.

    Na koncu ne bo nihče hotel izvajati evtanazije. Zato bo oglas za posebno delo. Nimate vesti? Radi ubijajte? Potem ste …

  • 13:46 14. Junij 2023.

    Pride pacient v lekarno. Farmacevt prebledi. Gospod, tole vzemite pred jedjo in samo enkrat!

  • 09:14 14. Junij 2023.

    Dvoličnost zdravniškega kadra: ko človek pred zdravstvenim domom umre, ker so ocenili, da ni tako bolan, kot je trdil, se …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.