Na Kliniki za infekcijske bolezni UKC Ljubljana je danes hospitaliziranih 52 bolnikov z virusom COVID 19, kar pomeni, da imajo od včeraj enega bolnika več.
Število bolnih v enoti intenzivne terapije ostaja enako - 13, eden od teh najtežje bolnih pa je priključen na zunajtelesni krvni obtok (zunajtelesna membranska oksigenacija.) Gre za posebno napravo, ki jo potrebujejo bolniki s popolno odpovedjo delovanja pljuč in/ali srca.
Zunajtelesni krvni obtok, ki ga s tujo kratico poimenujejo ECMO (Extracorporeal membrane oxygenation) je metoda, s katero zdravniki kupijo čas za zdravljenje osnovne bolezni, in tako dajo bolniku možnost preživetja.
Kaj je ECMO in kako deluje, pojasnjuje doc. dr. Vojka Gorjup s Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino Interne klinike UKCL. "Napravo potrebujejo bolniki, ki prebolevajo zelo hude pljučnice, zelo pogosto k nam prihajajo bolniki s hudo okužbo zaradi virusa gripe in tisti, ki čakajo na transplantacijo pljuč, pa se jim v tem času stanje zelo poslabša. Zdravimo tudi bolnike pri kateri pride do zelo hude mehanične poškodbe pljuč," pove internistka.
Doda, da napravo potrebujejo tudi bolniki s hudo okvaro srca. "Najpogosteje po srčnem infarktu in tisti, ki čakajo na transplantacijo srca in je vmes prišlo do popuščanja srčne mišice. Potrebujejo jo tudi bolniki, ki so imeli zastoj srca in jim standardno oživljanje ni pomagalo." Bolnike, pri katerih traja oživljanje več kot 10 minut, priključijo na zunajtelesni krvni obtok in jim s tem zagotovijo preskrbo organov s krvjo in kisikom. S tem lahko preprečijo hujšo okvaro možganov in jim izboljšajo preživetje.
Kaj je ECMO in kako deluje, si poglejte v spodnjem posnetku.
dezurni@zurnal24.si
www.MooXi.net - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks