Raziskovalci v Nemčiji so ugotovili, da se vrane poskušajo priljubiti nasprotniku, se mu odkupiti po boju in to tako, da se ga dotaknejo. To storijo tudi, če gre za "popolnega neznanca".
Vrane so že preučevali zaradi svoje inteligence in spadajo v družino ptic, imenovano korvide, ki prav tako vključujejo lešnikarice in srake. V zadnjih letih je več študij izpostavilo njihovo sposobnost za uporabo orodij in logičnega razmišljanja.
Čeprav so lahko samotarska bitja, pogosteje živijo in potujejo v velikih jatah, kjer tvorijo dolgotrajne odnose. Ko si najdejo partnerja, največkrat z njim ostanejo vse življenje.
V novi študiji pa so raziskovalci z Inštituta za ornitologijo Max Planck v Nemčiji želeli ugotoviti, kako se med seboj sporazumevajo vrane, ki se ne poznajo. Ekipa je v raziskavo vključila vrane, ki živijo v Evropi. Ugotoviti so želeli, ali prihaja do razlike v stopnji nasilja med vranami, ki se ne poznajo, v primerjavi s tistimi, ki se poznajo.
Za nasilno vedenje se znajo opravičiti
Po poročanju revije New Scientist so bili ptiči zaprti v kletkah, kamor so jim dajali hrano. Ugotovili so, da je bilo med pticami več nasilja, ko so bile lačne, kar je marsikdaj vodilo v razdražljivost, vrane so bile agresivne. Ugotovili so, da ko so ptice dobile hrano, so se tiste nasilnejše približale "žrtvam" in se jim za svoje vedenje opravičile z dotikom. Včasih pa so "agresorji" tudi ohranjali svojo razdaljo, "žrtev" pa je poiskala bližino ptice, ki ni bila vključena v boj.