Pred dnevi je iz Srbije prišla novica, da je zadnjih dveh mesecih v občini Kuršumlija kar 240 ljudi poiskalo zdravniško pomoč zaradi pika sršena. Tamkajšnja zdravnica je povedala, da se je število pikov sršenov v primerjavi s prejšnjimi leti izredno povečalo, lastnica ene od tamkajšnjih plantaž pa je dodala, da je sprva izdatna vlaga, nato pa nagla suša ugodno vplivala na razmnoževanje te žuželke.
Kaj takega še ni videl
"Pojedli so vse hruške in breskve. Vsak dan spraznim past in notri jih kar mrgoli," nam je zaupal bralec, ki sicer prihaja iz Brežic. Res je, da v tem času od avgusta do septembra kolonija doseže svoj vrh, vendar jih je po njegovem letos zagotovo več.
Pičil ga je med vožnjo
Sicer je v teh dneh tudi na spletni strani Uprave za zaščito in reševanje mogoče zaslediti več novic o sršenih. Zadnja na primer prihaja s Pomurja, ko je voznika tovornega vozila pičil kar med vožnjo. "Zaradi alergije na sršenji pik je voznika obšla slabost, zato je ustavil vozilo na bližnji avtobusni postaji. Mimoidoči krajan je s hladnimi obkladki nudil pomoč poškodovancu do prihoda reševalcev NMP Ptuj, ki so ga na kraju oskrbeli in prepeljali v SB Ptuj," navajajo.
Letos občutno več intervencij
Da je letos teh živali bistveno več, so nam potrdili na Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). "Letos imamo občutno več intervencij odstranjevanja gnezd sršenov in os kot pretekla leta. Vzrok je najverjetneje v visokih temperaturah in obilici sadnih plodov," je dejal vodja Oddelka za dezinfekcijo, dezinsekcijo in deratizacijo (DDD) Milan Lovrec in dododal, da jih prav v teh dneh kliče največ občanov zaradi strokovne odstranitve gnezd.
Lovrec sicer predlaga, da se občani obrnejo na njih, saj jim bodo težavo strokovno rešili in tako ne bo nevarnosti poškodb. Sicer NLZOH za odstranitev sršenov zaračuna okoli sto evrov. V določenih primerih vam bodo zaračunali tudi potne stroške ali pa vam svetovali, kako se lahko tega sami lotite, nam je pojasnil voddja oddelka DDD. Ljudje kličejo tudi gasilce, ki za odstranjevanje največkrat uporabijo gasilnik s CO2, s katerim zamrznejo gnezdo.
Uničujemo jih zgodaj zjutraj ali ponoči
Če se vendarle odločite sami odstraniti gnezdo, se je treba najprej dobro zaščititi. Najbolje s čebelarskim klobukom, nadeti si je treba še rokavice in obleči v kombinezon, ki vas bo zaščitil pred pikom, pojasnujejo na oddelku za dezinfekcijo, dezinsekcijo, deratizacijo in dekontaminacijo. Kot sredstvo za zatiranje sršenov uporabimo preparate v obliki sprejev, ki jih kupimo v specializiranih prodajalnah. Ob tem je pomembno upoštevati navodila za uporabo, ki so navedena na embalaži sredstva.
Kot nam je pojasnil strokovnjak, je ob zaščiti in sredstvih, s katerimi bomo zatirali sršena, zelo pomemben čas, ko bomo to storili: "Uničujemo jih v zgodnjih jutranjih ali nočnih urah, ko je večina populacije sršenov v gnezdu oziroma ko so najmanj aktivni. Po končani aplikaciji z insekticidom, moramo gnezdo fizično odstraniti in zavreči," je pojasnil Lovrec.
Kljub strašljivemu videzu je to miroljubna žuželka. Agresiven je le, če ogrožamo njegovo gnezdo, sicer ne. Seveda nas bo pičil, če ga pohodimo ali po nesreči primemo. Če nas obletava, ohranimo mirno kri, saj brezglavo mahanje verjetnost pika precej poveča.
Nevaren za tiste, ki so alergični
Za zdravega človeka sršenji pik ni nevaren, saj lahko preživi najmanj nekaj deset njegovih pikov. Pa vendarle je pik zelo boleč.
Za razliko od čebel, strup os in sršenov ni namenjen obrambi pred vretenčarji. Čebele zaradi prisotnosti sladkega medu morajo svoj zaklad braniti, sršeni pa uporabljajo želo, da ubijejo žuželko, ki predstavlja njihov plen. Sicer njegova strupna vreča vsebuje okoli petdeset mg strupa, ob piku ga injecira do 15mg. Sršeni so nevarni za tiste, ki so nanje alergični: " Pri alergičnih ljudeh lahko povzroči resno anafilaktično reakcijo, ki izhaja iz prekomernega imunskega delovanja, včasih tudi s smrtnim izidom," opozarjajo.
Sršeni niso napadalne žuželke, kot so npr čebele, zaradi katerih v Sloveniji vsako leto umre več ljudi, pa se zaradi …
Mišljenja sem , da bi morali ZASTONJ odstranjevati najdena sršenja gnezda v bližini bivališč ! Zaračunavate 100 € !! Kako …