"Rottweilerji so mogočna pasma, z veliko okroglo glavo in močnim, kratkim gobcem. Poznani po predvsem po črni barvi kožuha z rjavimi ožigi po šapah, prsih, okoli gobca in nad očmi," opisuje vzrediteljica in ljubiteljica pasme Vojka Vratič s psarne Vravolu. Rottweilerji so po njenih besedah visoki med 56 in 68 centimetri in tehtajo med 40 in 60 kilogrami.
Poznan še iz časa Rimljanov
Vojka Vratič pojasnjuje, da je rottweiler precej stara pasma, saj je poznan še iz časov Rimljanov, ki jih je spremljal na vojnih pohodih in tako prišel na ozemlje današnjega nemškega mesta Rottweil, po katerem je dobil ime. Zaradi močne telesne zgradbe so ga uporabljali za vleko vozičkov, spremljanju oziroma zganjanju živine ter kot psa čuvaja: "Konec 19. stoletja je pasma skoraj izumrla, saj so vleko vozičkov in transport prevzeli konji in železnica, zganjanje črede s psi pa je bilo prepovedano."
Pravi, da je vse od ustanovitve društva Algemeiner rottweiler klub v letu 1907, ki je postavilo prve standarde za pasmo rottweiler kot delovnega psa, ki so ga uporabljali predvsem v policiji, priljubljenost pasme postopno naraščala.
Zaščitniški in dobri čuvaji
Rottweilerje opisuje kot zelo inteligentne pse, z močnim karakterjem, zato jih vsaj v tujini precej uporabljajo v policiji in vojski. "Do lastnika oziroma ružine so precej zaščitniški, nezaupljivi do tujcev in zato dobri čuvaji. Pomembna je zgodnja socializacija mladiča, igralne urice z drugimi psi, kot tudi osnovno šolanje, da bo odrasel v odličnega družinskega psa s stabilnim karakterjem," pravi Vojka Vratič.
Med laiki po njenih izkušnjah še vedno veljajo za nevarne pse, kar pa ne drži: "Z načrtno rodovniško vzrejo so namreč agresivni psi izločeni iz vzreje in so ob pravilni vzgoji odlični družinski psi, uporabljajo jih celo kot reševalne in terapevtske pse. Dandanes so psi namreč člani družine in ne osamljeni čuvaji na ketni ali pesjaku in zato normalno socializirani psi dobro shajajo tako s tujimi ljudmi kot tudi z drugimi živalmi."
Dlaka pri tej pasmi je sestavljena iz zunanje dlake, ki je trša na otip, črne barve z rjavimi ožigi, ter notranje mehke podlanke, ki je vidna predvsem na vratu. Vzrediteljica pojasnjuje, da za dlako ni potrebno posebej skrbeti, razen rednega krtačenja predvsem v času menjave dlake in kopanja nekajkrat letno. Dlaka je namreč povsem nezahtevna za nego.
Dosledni pri vzgoji
"Rottweiler je rad v družbi ljudi, kot del družine. Potrebuje pozornost, gibanje in učenje. Pasma je primerna praktično za vsakogar, ki je dosleden pri vzgoji, posameznike ali družine," pravi vzrediteljica. Sicer kot prvega rottweilerja priporoča samičko, ki so precej lažje za vzgojo, saj ponavadi niso tako trmaste in dominantne, kot znajo biti samci, lažje so in tudi precej bolj so družinske ter nežne.
Pasma po njenih besedah nikakor ni primerna za "agresivne" ljudi, saj lahko rottweiler v primeru napačne vzgoje in spodbujanja agresivnosti odraste v zelo problematičnega in agresivnega psa, ki ga je potem zaradi njegovega karakterja in moči zelo težko obvladati.
"Morda ni primerna za ljudi, ki ne morejo ali ne znajo biti dosledni pri vzgoji psa, kajti za inteligentnega rottweilerja je dosledna vzgoja precej pomembna, kajti že kot mladički znajo lastnika »vrteti okoli prsta«," opozarja.
Težje prenaša vročino
Za rottweilerja je idealno bivalno okolje hiša z veliko vrta, kjer se lahko prosto giba, ter pesjak z izolirano hišo, kjer brez težav zunaj živi tudi pozimi. "Poleti zaradi debela kožuha in črne dlake težje prenaša vročino, zato mu je potrebno zagotoviti senco in dovolj pitne vode, obožujejo pa tudi plavanje, kjer se lahko dobro ohladijo," opozarja Vojka Vratič. Svetuje, da po vročini ne pretiravate s sprehodi, teki ali drugimi aktivnosti, da ne bi doživeli toplotnega udara.
Po njenih izkušnjah obožujejo žogice, vrvi in gume za vlečenje. Potrebuje učenje, delo, igranje, drugače mu je dolgčas in počne neumnosti. Ne sme biti prepuščen samemu sebi, razen ko počiva v pesjaku.
Pojavlja se tudi rak
"Še vedno je največji zdravstveni problem displazija kolkov ali komolcev, čeprav so tudi ti že precej manj izraziti, ker se v vzrejo displazične pse izloči iz vzreje in je primerov displazije pri rodovniških psih v zadnjih letih zelo malo," pravi vzreiteljica. Po njenih besedah je pomembno, da se mladiča ne obremenjuje z dolgimi sprehodi ali vsakodnevno hojo po stopnicah, kajti kratki sprehod je več kot dovolj gibanja za zdravo rast, še posebej, če ima pes na razpolago za gibanje prostor okoli hiše.
Po njenih informacijah se pojavlja tudi rak, kot tudi srčna obolenja, pogost je tudi zasuk želodca, zato je obvezen počitek vsaj dve uri po hranjenju oziroma hranjenje dvakrat dnevno, da razpolovimo količino hrane na dva obroka.
Psička se tudi pogovarja
"Všeč so mi zaradi močnega karakterja in nežnosti v enem, ter zaradi njihove pripadnosti lastniku. Poleg tega so izredno pametni, z mojo samico se vse pogovoriva ali pa mi že v očeh vidi, kakšno obnašanje pričakujem od nje," opisuje Vojka. Dodaja, da se tudi psička pogovarja, saj ves čas nekaj godrnja. "Skupaj sva dosegli največje uspehe, bila je FCI mladinska svetovna prvakinja, mlada klubska prvakinja, bila je v top 4 na klubskih razstavah v Sloveniji, Hrvaški, Italiji, Avstriji, Franciji, Švici, Nemčiji, Španiji, Litvi …" našteva.
Nasvet bodočim skrbnikom
"Če se odločate za nakup rottweilerja, pojdite pogledat k več vzrediteljem, kakšni so starši, mladički, kako vzreditelji skrbijo za socializacijo, aktivnosti, povprašajte o karakterju, ali je sploh primerna pasma za vas, zberite dovolj informacij in se šele nato odločite za nakup," svetuje Vojka.
Cena naj bo drugotnega pomena. Sama je že odslovila kupce, ki se ji niso zdeli primerni, da bi lahko dobro vzgojili rottweilerja. Že v pogovoru je namreč ugotovila, da mu ne bodo znali postaviti mej oziroma kontrole, ter ne bodo dosledni pri vzgoji.