Prenos bakterije na človeka malo verjeten

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Raziskovalci so odkrili, da so nekatere navadne veverice v Veliki Britaniji in na Irskem okužene z bakterijo Mycobacterium leprae, ki povzroča gobavost. V študiji, objavljeni prejšnji teden, so sicer pojasnili, da je prenos bakterije z veverice na človeka malo verjeten, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Oglej si celoten članek

Znanstveniki so bili presenečeni, da so odkrili znake nalezljive bolezni, ki je bila precej razširjena v srednjeveški Evropi.

V raziskavi so v vevericah odkrili prisotnost obeh sorodnih bakterij, ki povzročata gobavost, Mycobacterium leprae in Mycobacterium lepromatosis.

"Po stoletjih izkoreninjenja te bolezni pri ljudeh v Veliki Britaniji je bilo nepričakovano videti gobavost pri navadnih vevericah," je povedal eden izmed sodelujočih raziskovalcev Stewart Cole.

Znanstveniki iz Lausannske Politehnike so testirali več kot 100 mrtvih veveric. Nekatere izmed njih so že imele znake gobavosti.

Dve bakteriji

Medtem ko so bile veverice na otoku Brownsea na jugu Anglije okužene z bakterijo M. leprae, so bile veverice na Škotskem in Irskem okužene z bakterijo M. lepromatosis. Bakteriji sta si delili skupnega sorodnika pred približno 27.000 leti, piše v študiji.

"Iz konzervativnega vidika je odkritje gobavosti pri navadnih vevericah zaskrbljujoče, ampak ne bi smelo dvigniti skrbi pri prebivalcih Velike Britanije," pa je skrbi pomirila Anna Meredith z Univerze v Edinburg.

Včasih je morda prišlo do prenosa

A četudi dandanes ni večje nevarnosti za prenos okužbe z veverice na človeka, pa obstaja možnost, da je do tega prišlo v preteklosti, ko sta bila veveričin kožuh in meso bolj cenjena, še piše v študiji.

Raziskati morajo še, kako se veverice okužijo in kako se bolezen širi, da jo bodo lažje zajezili. Obstaja celo sum, da je bolezen sokriva za vedno manjše število navadnih veveric.

Znanstveniki pa nameravajo študijo razširiti tudi na druge živali in veverice po svetu.

Gobavost je nalezljiva bolezen, ki povzroča značilne spremembe na koži, sluznicah ter živčevju. Inkubacijska doba traja več mesecev ali celo let. Zdravi se jo z antibiotiki.

V večji meri je dandanes gobavost pod nadzorom. Na leto se pojavi približno 200.000 novih primerov, predvsem v državah v razvoju.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.