Na območju sedemkrat več volkov kot v rezervatih

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Trideset let po jedrski katastrofi v Černobilu, so na območju, kjer ljudje ne živijo več, zaživele divje živali. Kljub radioaktivnosti jih je toliko, kot v bližnjih rezervatih.
Oglej si celoten članek

"Ljudje so območje zapustili, narava se je vrnila," je za francosko agencijo AFP dejal ukrajinski biolog Denys Vyshnevskiy. 

Raziskovalec se je na območju mudil pred obletnico najhujše nesreče v zgodovini jedrske energije, ko naj bi zaradi neposredne izpostavljenosti radiaciji, po nekaterih podatkih umrlo okoli 50 ljudi, pa tudi veliko živali.

Foto: EPA Černobil V Ukrajini je bilo zaradi nesreče kontaminiranih 50.000 kvadratnih metrov, prizadetih pa je bilo več kot tri milijone Ukrajincev.

Radioaktivni oblak je prizadel skoraj vso Evropo, še posebej Ukrajino, Belorusijo in Rusijo, in negativno vplival na življenje milijonov.

Na prepovedanem območju obilica divjih živali

Danes na zapuščenem območju ob Černobilu živijo le divje živali, ki imajo, tako biolog, "najverjetneje krajšo življensko dobo, rodi se jim tudi manj potomcev", kar pomeni, da njihovo število narašča počasneje, kot bi sicer.

"Sevanje je še vedno prisotno, kar zagotovo ima vpliv, čeprav manjšega, kot če bi na področje posegal človek," je dodal  Vyshnevskiy.

Foto: Profimedia Černobil, živali

 

 

 

Da je nekaterih živali več, je razkrila lanska študija, objavljena v reviji  v znanstveni reviji Current Biology.

Raziskovalci so živali šteli s pomočjo opazovanja iz zraka in ugotovili, da je tamkajšnje število volkov sedemkrat večje kot v bližnjih naravnih parkih.

Raziskovalci so z opazovanjem iz helikopterja odkrili tudi porast losov, srnjakov in merjascev v obdobju od enega do desetih let po katastrofi, to je v času, ko so drugod na območju nekdanje Sovjetske zveze populacije teh sesalcev upadale:

Poseganje človeka je zanje večje zlo 

Foto: Žurnal24 černobil, jedrska energija, nuklearka, nevarnost, krokar, znak

 "Zelo verjetno je, da je populacija živali v Černobilu mnogo večja danes, kot je bila pred nesrečo," je ocenil eden izmed avtorjev študije Jim Smith z univerze Portsmouth v Veliki Britaniji.

"To ne pomeni, da je radioaktivnost dobra za divje živalstvo, temveč le, da so učinki človekovih dejavnosti, kot so kmetijstvo, lov in izkoriščanje gozdov, mnogo hujši," je dodal.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.