Pred nakupom psa, mačke, hrčka, ptice ... se morate zavedati, da živali niso igrače, zato jih otrokom ne kupujemo zaradi trenutnih želja. Starši v resnici kupujejo žival sebi in tudi skrb zanjo pripada njim, ne njihovim otrokom.
Pred nakupom ali posvojitvijo živali se pri izkušenih rejcih, vzrediteljih, skrbnikih pozanimajte, kakšna žival, vrsta oziroma pasma bo za vas najprimernejša. Če živite v stanovanju, boste najbrž kupili psa, ki potrebuje manj gibanja in mu ne odpada dlaka. Če kupujete mucko in ste zaradi službe osem ur na dan odsotni, razmislite o hkratnem nakupu dveh muck, ki si bosta v tem času delali družbo ...
Seveda je izbira živali odvisna tudi od starosti vaših otrok. Malčki lahko žival ob neprimernem rokovanju tudi hudo poškodujejo, starejši otroci pa lahko pomembno pomagajo pri skrbi in negi za novega družinskega člana.
Manj zahtevne so kratkodlake mačke
Mačka potrebuje prostor za mačje stranišče, ki ga čistimo najmanj enkrat na dan, in prostor za praskalnik. Za hrano in pesek boste porabili od 20 do 50 evrov na mesec.
Za nego so najmanj zahtevne kratkodlake mačke, ki jih češemo enkrat na teden. Dolgodlake potrebujejo dnevno nego. Za igro in česanje boste porabili najmanj uro na dan, prištejte pa še čas za crkljanje in nekaj minut dnevno za čiščenje mačjega stranišča in posodic z vodo ter hrano. Življenjska doba mačke je do okoli 15 let.
Kratka življenjska doba hrčka
Za hrano hrčka boste porabili okoli 15 evrov na mesec. Kletko mu čistite dvakrat na teden, kar vam bo vzelo deset minut. Za crkljanje in igro si rezervirajte okoli pol ure na dan; zaradi kolesa v kletki dodatnega gibanja ne potrebuje veliko.
Pričakovana življenjska doba te živalce je žal le dve leti, zato se ob hrčku veliko majhnih otrok tudi prvič sreča s smrtjo. Hrčki vsekakor niso primerni za zelo majhne otroke, saj so krhke in občutljive živalice, s katerimi je treba previdno ravnati.
Pri rejcu kupite mlado ptico
Za hrano manjše papige ali druge ptice boste odšteli od pet do 20 evrov na mesec. Kletko ji čistite vsak drugi ali tretji dan, čiščenje vam bo vzelo le deset minut. Ptico vsak dan najmanj za pol ure izpustite iz kletke in se z njo pogovarjajte. Priporočamo, da pri rejcu kupite mlado ptico, ki se bo še lahko navezala na otroke. Življenjska doba manjše papige je okoli dvanajst let.
Prijatelj in nove igre
Dvig otrokove samozavesti je le en od številnih ugodnih vplivov živali na otroka. Otrok bo v živali našel prijatelja in veliko novih načinov igre. Ob živali se bo naučil potrpljenja, nežnosti in odgovornosti. Študija univerze v Bonnu je denimo pokazala, da se otroci, ki imajo psa, lepše vedejo, imajo več motivacije in so uspešnejši v šoli.
Samo za pasjo hrano boste vsak mesec porabili od 20 do sto evrov, odvisno od kakovosti hrane in velikosti psa. Čas za nego psa je odvisen od kosmatinčeve velikosti, dlake in starosti. Za sprehode, česanje, kopanje, igranje in učenje manj zahtevnega psa boste porabili povprečno dve uri na dan.
Sprehode potrebuje najmanj trikrat na dan, eden od teh naj bo dolg vsaj pol ure. Prepričanje, da pes ni za v stanovanje, ne drži; najraje je s svojo družino. Njegova življenjska doba je do približno 14 let, številne manjše pasme živijo dlje, večje pasme pa tudi manj.
Ko se odločate za vrsto psa, je pomembno tudi, kje živite. Velik pes v majhnem stanovanju ne bo težava, če boste imeli na voljo veliko časa za dolge sprehode in gibanje na prostem. Sicer pa so za manjša stanovanja primernejše manjše pasme, priljubljeni so predvsem psi, ki ne puščajo dlake.
Pred nakupom psa se pri odgovornem vzreditelju dobro informirajte, kakšne značajske lastnosti premore pasma. Takoj ob nakupu pa se vpišite tudi v pasjo šolo, ki jo obiskujete vsi družinski člani. Pasja šola je namreč najpomembnejša prav za šolanje skrbnikov, saj se boste tam naučili veliko o komunikaciji s psom, sproti pa boste reševali tudi morebitne težave, ki bodo nastale ob odraščanju psa.
Kletka ni dovolj, potrebujeta tudi svobodo
Za hrano pritlikavega kunca ali morskega prašička boste porabili od 15 do 20 evrov na mesec. Oba ljubljenčka potrebujeta večjo kletko, ki jo zaradi veliko iztrebkov čistimo vsak dan. Predvsem pritlikavega kunca iz nje čim večkrat izpustite, najbolje vsak dan za najmanj pol ure. Prav tako se pol ure na dan z njim crkljajte in igrajte.
Pričakovana življenjska doba je okoli osem let, ker gre za zelo družabne živali pa si omislite vsaj dva.
Kaj pa dihurček?
V Sloveniji so vse pogostejši tudi dihurčki, ki pa so v resnici zelo zahtevne živalce. Ljudje o njih žal vemo premalo, zato pogosto končajo zaprti v kletko, ki pa zanje ni primerna. Dihurček spada med zveri, potrebuje pa veliko družbe, gibanja in igre. Veljajo za živali, ki niso primerne za majhne otroke, zato si jo omislite, ko otroci nekoliko odrastejo. Pred nakupom ali posvojitvijo dihurja pa se vsekakor o tej živalci dobro informirajte pri društvu Zverinice.