"Resnica in dejstvo je, da tega odgovoren lastnik ne počne," pojasnjuje Aleš. Strupniki in tudi ostali zobje kačam po njegovih besedah nenehno rastejo. Dodaja, da kača vsak obrabljen ali med lovom zlomljen zob nadomesti z novim.
V Indiji in Afriki pa ...
Aleš pojasnjuje, da krotilci kač v Indiji in Afriki kobram res odstranijo strupnike, korenino pa izžgejo z ognjem, da preprečijo rast novih. Pogosto pa kači celo zašijejo usta: "Taka žival hitro umre od vnetij ali lakote. Gre za skrajno obliko mučenja živali, ki je že dolgo časa prepovedana. Pa vendar tam na take prizore še naletimo."
Zadnja leta se po Alešovih besedah uporablja tudi pri nas veterinarski poseg, pri katerem veterinar kači kirurško odstrani strupne žleze. Take kače imenujemo venomoudi.
"Kdor ne more imeti strupenjače takšne, kot jo je naredila narava, če ni sposoben z njo delati, če ni sposoben prenesti odgovornosti in sprejeti posledic ugriza, naj je pač nima," je prepričan Aleš, ki je proti takšnemu posegu.
Pojasnjuje, da so raziskave pokazale, da tudi venomoidi lahko kljub vsemu proizvedejo manjšo količino strupa: "To se je izkazalo vsaj pri siamski pljuvajoci kobri. V primeru ugriza bi bila že ta količina dovolj za smrt ali vsaj hude poškodbe pri človeku."
"Tovrstno početje je strahopetno, skrajno nesmiselno in izraža nespoštovanje do živali," dodaja.
Strupenjače potrebujejo strup
Aleš pojasnjuje, da kača strup potrebuje zato, da ubije plen in tako preživi. Strup pa sodeluje tudi pri prebavi plena.
Če bi kačo hranili z mrtvo hrano, bi imela po njegovih besedah brez strupa težave tudi pri prebavi plena.