Tradicija orientalskih preprog sega daleč v preteklost. Mnoga pričevanja ugotavljajo, da naj bi jih izdelovale že starodavne civilizacije Egipčanov in Asircev. V Evropo so se z Vzhoda razširile po križarskih vojnah v 11. stoletju. Sprva so z njimi krasili stene in mize, saj so bile v tistih časih preveč dragocene, da bi hodili po njih. Izjema so bile le cerkve in gradovi, kjer se je vendarle kakšna razkošna orientalska preproga znašla tudi na tleh. Orientalske preproge geografsko izhajajo iz različnih regij, najbolj pogosto pa so povezane z Iranom, Turčijo, Indijo in Nepalom.
Nadvse trpežna večna klasika
Tudi danes, v sodobnih domovih, orientalske preproge veljajo za brezčasno klasiko, odlično se podajo k različnim stilom opremljanja. So razkošna popestritev klasično opremljenih domov, zelo dobro pa dopolnijo tudi moderen interjer in lepo omehčajo še vedno priljubljen minimalistični stil opremljanja. Ne glede na to, kateri prostor bo krasila orientalska preproga, mu bo dala pridih posebnega razkošja in čarobnosti. A poleg izredne lepote slovijo tovrstne preproge tudi po tem, da so izdelane iz kakovostnih materialov in da so nadvse trpežne.
Orientalske preproge se izdelujejo z zapleteno tehniko tkanja, pri čemer se uporabljajo specifični vozli. Običajno so tkane iz volne, lahko tudi iz bombaža ali svile, možna pa je tudi kombinacija teh različnih materialov. Kakovost preproge se meri glede na gostoto vozlov. Poznamo turške vozle (simetrični), perzijske preproge so prepoznane po perzijskih vozlih (asimetrični), obstajajo še tibetanski ter 'jufti' vozli.
Ročno delane preproge stanejo pravo bogastvo
Da nastane en kvadratni meter velika preproga s 300.000 vozli, potrebuje izkušen tkalec približno 180 dni. Zato torej ne preseneča, da so prave, ročno izdelane orientalske preproge gostega tkanja, zapletenih vzorcev in dragocenih materialov tako zelo drage in veljajo za velike družinske investicije, ki se nato dedujejo iz roda v rod.
Cena orientalske preproge je odvisna od zapletenosti izdelave, uporabe vzorcev, števila vozlov/m2 (od 50 vozlov/m2 do več kot 1 milijona) ter materiala. V sodobnem času je zaradi dostopnosti strojnega tkanja in umetnih barvil cena preprog orientalskega izgleda občutno nižja kot nekoč in tako so orientalske preproge bolj dostopne, kar dviguje njihovo priljubljenost in pogostost. Orientalske preproge so sicer še vedno povečini preproge z vzorci, a zapletene tradicionalne vzorce vse pogosteje zamenjujejo sodobne, bolj izčiščene variacije umirjenih barv in poenostavljenih vzorcev.
Novost sodobnega časa pa so tako imenovane krpane orientalske preproge – krpanke, ki so izdelane iz kombinacije več različnih orientalskih preprog. "Manjše preproge obarvajo s sodobnimi barvami ter sestavijo v preproge večjega formata. Izgled teh preprog je zaradi dinamike vzorcev in barv posebno atraktiven in primeren za uporabo v sodobnih ambientih," pojasnjujejo v Lesnini, kjer boste našli pestro ponudbo najrazličnejših orientalskih preprog, tudi po nadvse dostopnih cenah.
Pomembno je redno vzdrževanje
Vaša perzijska preproga, ki ste so pravkar prinesli iz trgovine, je tako lepa, da vam jo je kar težko položiti na tla, sploh če imate majhne otroke ali hišne ljubljenčke. A kar pogumno, kupili ste jo zato, da boste vsak dan uživali ob pogledu nanjo, in vsekakor ne zaradi tega, da jo boste hranili na varnem v omari. Če boste vsaj malo pazljivi in če jo boste redno in pravilno vzdrževali, vam bo lahko dolgo služila in morda jo boste lahko celo prepustili nadaljnjim rodovom.
Pri orientalskih preprogah je zelo pomembno, da jih redno sesate, da z njih odstranite prah in umazanijo ter da jih občasno umijete z vodo in čim bolj blagim čistilom, primernim za volno. Čistilo lahko nadomestite tudi z nekaj kapljicami kisa. Vsekakor pa ne uporabljajte agresivnih čistilnih sredstev in preproge ne umivajte prepogosto, da je ne uničite. Preproge tudi ne čistite s krožnimi gibi in ne uporabljajte grobih gobic, temveč navadno bombažno krpo.