Iz Bruslja so 8. oktobra sporočili, da sta Kranj in Ljubljana v dvajseterici evropskih mest, vključenih v EU misijo podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030, katerih marca oddane podnebne pogodbe so prejele pozitivno oceno Evropske komisije. Na današnji slovesnosti v prostorih Evropskega parlamenta v Strasbourgu so predstavniki mest priznanja tudi uradno prejeli. Že spomladi pa je priznanja prejelo 23 mest, ki so podnebne pogodbe predložila lani.
Znake misije je podelila evropska komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mladino Iliana Ivanova. "Zdaj je skupno že 53 mest, ki bodo iskala rešitve za trajnostno in odporno prihodnost ne le za svojo sredino, pač pa za celotno Evropo," je, kot so sporočili z Mestne občine Kranj, povedala komisarka. Verjame, da bodo mesta uspela razviti potrebna orodja in prakse za dosego zastavljenih ciljev. Pri tem jim bodo v pomoč finančne spodbude, ki so jim odslej na voljo.
Znak misije EU mestom namreč odpira poti do javnega in zasebnega financiranja za dosego zastavljenih ciljev ter zagotavlja nadaljnjo podporo EU, da se ti tudi uresničijo. Mesta bodo imela dostop do mednarodnega finančnega vira, podprtega tudi z zasebnim kapitalom. Prav tako bodo upravičena do posojil Evropske investicijske banke v višini dveh milijard evrov.
"Brez dobrega načrta je težko priti uspešno na cilj"
Skupno 53 mest od 112 sodelujočih v misiji ima sedaj z znakom misije EU uradno potrdilo, da so uspešno začrtala pot razogličenja. Kot je ob prevzemu priznanja izpostavil kranjski župan Matjaž Rakovec, je ponosen na ta dosežek, čeprav ta naznanja šele začetek poti do glavnega dosežka, to je podnebne nevtralnosti in pametne skupnosti v Kranju. "A brez dobrega načrta je težko priti uspešno na cilj. In zdaj imamo potrdilo Evrope, da je naš načrt celovit in dobro pripravljen," je izpostavil.
Pojasnil je, da so v letu dni intenzivne priprave podnebne pogodbe morali kar pogosto pogledati izven znanih okvirjev, raziskati nove pristope in poiskati dobre prakse tudi od drugod. "Je močno sporočilo, da mislimo resno in strokovno pristopamo k reševanju podnebne krize, poudarja pomen sodelovanja in utrjuje prepričanje, da je s skupnim trudom vseh deležnikov načrt uresničljiv. Zadnja leta s številnimi projekti že tlakujemo pot proti zeleni prihodnosti in to bomo zdaj lahko še pospešili, tudi zaradi dodatnih možnosti financiranja projektov, ki jih to priznanje prinaša," je dejal Rakovec.
Mesta kot eksperimetnalna in inovacijska središča
Po podelitvi priznanj je sledila še krajša razprava med predstavniki mest in vodjo Misije podnebno nevtralna in pametna mesta do leta 2030 Patrickom Childom, o tem, kateri bodo prvi koraki mest oziroma kako nameravajo preiti od načrtov k dejanjem.
Poleg Kranja je med 20 tokratnimi prejemnicami znaka misije EU tudi Ljubljana, med 112 mesti iz 35 držav pa v misiji sodeluje tudi Velenje. V mestih, vključenih v misijo, preizkušajo inovativne pristope, da bi pospešili svojo pot k podnebni nevtralnosti. S tem mesta v misiji delujejo kot eksperimentalna in inovacijska središča, ki bodo omogočila vsem ostalim evropskim mestom, da sledijo njihovemu zgledu in do leta 2050 tudi sama postanejo podnebno nevtralna.