Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v sodelovanju z Ekošolo objavilo nagradni natečaj, v katerem bodo osnovnošolci iskali načine za zmanjšanje količin odpadne hrane v šoli, doma in pri sorodnikih. Namen natečaja je spodbuditi mlade k zavedanju o okoljskih in podnebnih posledicah odpadne hrane ter jih motivirati k iskanju inovativnih rešitev za zmanjšanje odpadne hrane.
"Odpadna hrana je tretji največji povzročitelj emisij toplogrednih plinov in pomeni resen okoljski problem. Zaradi odpadne hrane izgubljamo dragocene vire, vključno z gnojili, delovno silo in energijo, ki jih v enaki meri zavržemo, ko hrana konča med odpadki. Kar 30 odstotkov pridelane hrane se namreč vsako leto znajde v smeteh, kar predstavlja znatno izgubo na področju prehranske varnosti in trajnostnega razvoja," pravijo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
Izziv zmanjšanja odpadne hrane je pomemben na vseh točkah prehranske verige, primarno pa se v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE obračajo na gospodinjstva. "V gospodinjstvih namreč nastane kar 47 odstotkov vse odpadne hrane. Sicer gospodinjstva nagovarjamo neposredno preko drugih aktivnosti, pomembni deležniki v tem procesu pa so tudi otroci," pravi Darja Meglič, ki na projektu pokriva tematiko odpadne hrane. Vsi dobro poznamo rek, kar se Janezek nauči, to Janez zna, prav tako pa so otroci pogosto pomemben motivator sprememb navad svojih staršev in starih staršev, še doda Megličeva.
"Z Ekošolo in drugimi partnerji na tem področju smo v okviru projekta že sodelovali pri komunikacijskih kampanjah ob dnevu brez zavržene hrane, ki je 24. aprila. Naše sodelovanje smo nadgradili in v tem šolskem letu skupaj organiziramo nagradni natečaj: Stran pa ne bomo metal'," pravi vodja projekta LIFE IP CARE4CLIMATE Nataša Kebe. K sodelovanju na natečaju so vabljeni učenci druge in tretje triade vseh osnovnih šol – tudi tistih, ki v program Ekošola niso vključene.
"Od tega natečaja pričakujemo veliko, saj nas je osupnil odziv pomladanskega nagradnega natečaja našega projektnega partnerja Gozdarski inštitut Slovenije, ki je iskal najboljši strip na temo podnebne spremembe in gozd. Odziv šol je bil odličen, partner je prejel več kot 400 stripov, te pa je zbral v tiskani publikaciji. Otroci zadeve vidijo drugače, prikažejo jih bolj iskreno in vidijo bolj kreativne in enostavne rešitve brez omejitev," še pove Nataša Kebe.
Kaj se pričakuje od učencev?
Sodelujoči učenci naj ocenijo, koliko hrane se zavrže po vsakem obroku v šoli ali doma. Naj ugotovijo, katera živila se najpogosteje zavržejo in raziščejo razloge za nastajanje zavržkov. Pri tem si lahko pomagajo z merilnimi listi ali anketirajo sošolce o njihovih prehranjevalnih navadah.
Udeleženci natečaja naj nato oblikujejo dejavnosti in pripravijo praktične nasvete za zmanjšanje količine odpadne hrane. V sklopu komunikacijske kampanje naj zasnujejo tudi privlačne vizualne oglase – bodisi v obliki plakata bodisi kratkega videa – s katerimi bodo spodbudili vrstnike in sorodnike k odgovornemu ravnanju s hrano. Organizatorji svetujejo, naj učenci uporabijo pregovore in modrosti starih staršev o hrani, morda celo v narečju domačega kraja, saj so prepričani, da se bodo tako njihova sporočila prej dotaknila ljudi.
Prispevki (ali povezave do objav) morajo biti oddani najkasneje do 10. marca 2025 na elektronski naslov info@ekosola.si, s pripisom "Kampanja za manj odpadne hrane".
Zmagovalec natečaja bo razglašen na dogodku ob slovenskem dnevu brez zavržene hrane 24. aprila.
Zanimiv je bil tudi podatek koliko hrane zmečejo stran v šolah (TARČA). Otroci baje ne poznajo niti enolončnic. Enostavno ne …
Če bi šli novinarji malo iz pisarn pogledat koliko hrane zmečejo trgovci na smetišče bi drugače pisali,tako pa samo nakladajo,samo …
Kdo meče hrano v kontejnerje je vprašanje na mestu. Kar pejte pogledat koliko odpisa imajo po trgovinah in restavracijah, potem …