Ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane?

Foto: M. Ha.
Foto: M. Ha.
Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane.
Oglej si celoten članek

Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

Motnje v vodnem ciklu imajo lahko "velikanske globalne ekonomske vplive", je razvidno iz poročila, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP. Avtorji so v tej luči izpostavili negativne učinke spremenjenih vzorcev padavin in naraščajočih temperatur zaradi podnebnih sprememb, zmanjšanih zalog vode ter pomanjkanja dostopa do čiste vode in sanitarij.

Na vodni cikel naj bi bilo treba zato gledati kot na "skupno dobro" in pristopiti k spremembam upravljanja z vodami na vseh ravneh. "Stroški tovrstnih ukrepov so v primerjavi s škodo, ki bi jo gospodarstvu in človeštvu povzročilo nadaljnje neukrepanje, zelo nizki," so podčrtali v GCEW.

Foto: Profimedia pitna voda suša v Italiji Milano

Ukinili bi določene subvencije

Posvarili so še, da se na vodo pogosto gleda kot na vir, ki ga je v naravi v obilju, a je v resnici redka dobrina, ki je ob tem še draga za transport. Tudi zato se avtorji poročila zavzemajo za ukinitev škodljivih subvencij v sektorje z visoko porabo vode oziroma za njihovo preusmeritev v rešitve za varčevanje z vodo. Hkrati si želijo ciljanih podpor za revne in ranljive prebivalce.

"Določanje cen vode moramo združiti z ustreznimi subvencijami," je prepričana generalna direktorica Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala, sicer sopredsedujoča GCEW.

Drugi sopredsedujoči komisiji, singapurski predsednik Tharman Shanmugaratnam, pa meni, da je treba na stanje voda gledati kot na globalni problem, ki kliče po "inovacijah in naložbah" za rešitev krize ter "stabilizaciji globalnega hidrološkega cikla".

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.