Zdravstveni delavci v Gazi morajo zaradi omejenih sredstev sprejemati "grozne odločitve" o tem, komu bodo pomagali, je danes dejal tiskovni predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Tarik Jasarevi je za Sky News dejal, da je "obupno zaskrbljen" zaradi razmer v Gazi, zlasti v severnem delu pasu. Dejal je, da je v 22 bolnišnicah v Gazi več kot 200 pacientov, in dodal, da je WHO pozvala Izrael, naj pregleda svoj ukaz o evakuaciji celotnega severa Gaze, kjer živi več kot milijon ljudi.
"Pacientov ni mogoče premikati brez nevarnosti za njihovo življenje," je dejal in dodal: "Pomislite na novorojenčke v inkubatorju ali ljudi na respiratorjih ali nosečnice z zapleti."
"Resnično je težko zahtevati od zdravstvenih delavcev, da ogrožajo svoje paciente s premikanjem. Zdravniki se trenutno soočajo s težkimi odločitvami," je dejal Jasarevi in dodal, da je treba dovoliti dostop do Gaze za dostavo medicinskega materiala tamkajšnjim civilistom.
"Včasih morajo delavci na nujni pomoči sprejemati strašne odločitve, komu pomagati in koga zapustiti," je zatrdil in nato dodal še: "Tudi zdravstveni delavci sami ogrožajo svoja življenja."
Humanitarna pomoč obtičala
Konvoji humanitarne pomoči, namenjeni v Gazo, so medtem obtičali pred zaprtim mejnim prehodom Rafa med Egiptom in palestinsko enklavo. Edini mejni prehod na meji z Gazo, ki ga ne nadzoruje Izrael, je zaprt od torka, humanitarne razmere v Gazi, kjer primanjkuje osnovnih življenjskih dobrin, pa so vse bolj zaostrene, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po navedbah očividcev so betonski bloki, ki jih je ob začetku izraelskega obstreljevanja namestil Egipt, še vedno na mejnem prehodu Rafa. Po poročanju AFP naj prečkanje meje za humanitarne konvoje v bližnji prihodnosti ne bi bilo načrtovano.
Na letališču v egiptovskem mestu al Arish, približno 50 kilometrov zahodno od Rafe, so že pristala jordanska, turška in letala s humanitarno pomočjo Združenih arabskih emiratov. Pred Rafo naj bi bilo tudi veliko medicinskih potrebščin, ki jih je, da bi lahko zadovoljila zdravstvene potrebe 300.000 ljudi, v Gazo poslala Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Humanitarno pomoč je z več kot sto tovornjaki do Rafe poslal tudi Egipt.
Oskrba z vodo ponovno vzpostavljena
Svetovalec Bele hiše za nacionalno varnost Jake Sullivan je medtem danes dejal, da je na jugu Gaze znova vzpostavljena oskrba z vodo, kar so nato potrdile tudi izraelske oblasti.
Ponovno vzpostavitev oskrbe z vodo na jugu Gaze je potrdil tudi izraelski minister za energijo Izrael Kac in dejal, da se bo "zaradi ponovnega dostopa do vode prebivalstvo v Gazi prisiljeno premakniti proti jugu," poroča dpa.
Izraelski minister razlaga, da je odprta pot proti Egiptu. Novinar ga vprasa ali ni drugih poti. Ta odvrne, da ne...med …
Nič ni tako, kot nam je predstavljeno v mass medijih. Izrael ne bo uničil hamasa, bo pa uničil in totalno …
Odločitve v triaži je vedno grozna! Vsem ne moreš pomagati!