Ameriško pravosodno ministrstvo želi s tožbo zagotoviti, da škode ne bodo pokrili davkoplačevalci. V pol leta po izlitju je v Mehiški zaliv steklo 757 milijonov litrov nafte, ocenjuje ameriška vlada – BP tem ocenam seveda nasprotuje. Od končno določene količine izlite nafte bo namreč določena tudi višina kazni. Spomnimo, poleg ogromne ekološke škode je po eksploziji naftne ploščadi Deepwater Horizon umrlo 11 ljudi.
BP je doslej ameriški vladi plačal 20 milijard dolarjev za odškodninski sklad, pričakuje pa, da bo imel skupaj za 40 milijard dolarjev stroškov.
Toži jih tudi Alabama
V tožbi med drugim piše, da obtoženci niso ustrezno nadzirali vrtine, niso uporabljali najboljših in najbolj varnih tehnologij za vrtanje in poleg tega niso ustrezno vzdrževali opreme, zaščitili osebja, opreme in okolja.
pravosodni minister Eric HolderNameravamo dokazati, da so obtoženci odgovorni za vladne stroške čiščenja, gospodarsko izgubo in ekološko škodo.
Večino podjetij, na katera se nanaša obtožnica, sicer toži tudi ameriška zvezna država Alabama.
V BP-ju so se na tožbo odzvali z besedami, da gre "samo za izjavo obtožb vlade, ki nikakor ne predstavlja nobene ugotovitve odgovornosti, na katero se nanaša obtožba".