Tako imenovana Globalna omrežna pobuda (Global Network Initiative), ki so jo oblikovala spletna
podjetja, organizacije za varstvo človekovih pravic, akademiki in vlagatelji, zavezuje tehnološka
podjetja k "
zaščiti svobode izražanja in pravic do zasebnosti njihovih uporabnikov", poroča francoska
tiskovna agencija AFP.
Podjetja, |
ki bodo pristopila k pobudi, se zavezujejo, da bodo razkrila pritiske vlad v smeri kršenja
svetovnih standardov glede spletne zasebnosti ali dostopa do informacij.
|
Pobuda prihaja po številnih kritikah, da so podjetja podpirala cenzuro interneta v državah, kot je Kitajska. Iniciativa hkrati zahteva od podjetij, da poskušajo čim bolj omejiti zahteve vlad, ki kršijo svobodo govora in drugih človekovih pravic, ter omejitev sodelovanja na minimum.
S pobudo bi se radi zoperstavili poskusom vlad, da bi podjetja pripravili k sodelovanju pri dejanjih cenzure in nadzora, s katerimi se krši mednarodne standarde, poroča STA.
Napadi naraščajo
Napadi na spletno svobodo in zasebnost naraščajo po vsem svetu in omenjena pobuda je nekakšno zavezništvo tehnoloških podjetij, združenih v odzivu na nesprejemljive zahteve vlad, pojasnjujejo avtorji pobude.
" To je svetovni pojav, ne gre samo za Kitajsko," je dejal direktor neprofitne organizacije, poimenovane Odbor za zaščito novinarjev, Robert Mahoney.
Pobuda sicer poziva k oblikovanju nadzorne organizacije, ki bi redno pregledovala prakse podjetij, pri čemer pa se še morajo odločiti, kakšne bodo kazni, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Pobudi se bodo sicer lahko pridružila tudi druga podjetja.