Med usmrčenimi sta bila tudi državljana Brazilija in Nizozemske, zato sta obe državi iz Indonezije odpoklicali veleposlanika.
Obsojence je nekaj minut po polnoči včeraj usmrtil strelski vod, med ubitimi pa so bili še državljani Malavija, Nigerije, Vietnama in ena Indonezijka.
Brazilska predsednica Dilma Rousseff je usmrtitev njihovega državljana uradno obsodila in pri tem poudarila, da bo dogodek vplival na odnose med državama.
"Globoko obžalujem, da indonezijske oblasti niso upoštevale mojih osebnih prošenj za pomilostitev," je dejala Rousseffova, ki se je s tamkajšnjim predsednikom Jokom Widodom o tej zadevi pogovarjala tudi po telefonu.
Tihotapli je 13 kilogramov kokaina
53 letnega Brazilca Marca Archerja Cardosa Moreiro so pred dvanajstimi leti aretirali na letališču v Džakarti, ker je tihotapil 13 kilogramov kokaina. Iz Brazilije sporočajo, da je bil Moreiro prvi njihov državljan, ki so ga uradno usmrtili v tujini.
Brazilija je za izpustitev obsojencev lobirala tudi v imenu drugih držav, katerih državljani so bili včeraj usmrčeni.
Posredoval je celo nizozemski kralj
Tudi nizozemski zunanji minister Bert Koenders je usmrtitve označil za tragične. "Sočustvujem z družinami ubitih, za katere ti dogodki pomenijo konec večletne negotovosti," je dejal.
"Vlada je izkoristila vse možnosti, ki jih je imela na voljo – pravne, politične in diplomatske – tako na dvostranski ravni, kot na ravni Evropske unije, da bi indonezijske oblasti prepričali, naj usmrtitve vendarle odpovejo. Posredoval je celo nizozemski kralj Willem-Alexander," sporočajo iz Amsterdama.
Novi predsednik izrazit privrženec smrtne kazni
Widodo je kritik človekoljubnih organizacij deležen odkar je lanskega oktobra zasedel predsedniški stolček; je namreč glasen privrženec smrtne kazni. Minuli mesec je denimo dejal, da bo zavrnil vseh 64 prošenj za pomilostitev, ki so jih vložili na smrt obsojeni.
Indonezija ima sicer zelo stroge zakone, ko gre za tihotapljenje mamil. Po štirih letih premora so leta 2013 spet uvedli možnost smrtne kazni, a lani niso izvedli nobene.
Vsi, ki se ukvarjajo s tihotpljenjem mamil vedo kakšne kazni so zagrožene v posameznih državah. In vsi mislijo, da jih …
Naše sodstvo in obramba pa dokaze isključijo, nato pa mamilar koristi s smetano vred VIP ložo!
Ej v teh primerih ni nedolžnih , kajtivsi si ujeti z belo smrtjao v prtljagi ali žepih ! Tu napake …