Koalicijska vlada Neodvisne stranke ter Socialdemokratske alianse pod vodstvom Geira Haardeja je bila pod pritiskom javnosti in notranjih trenj vse od lanskega oktobra, ko je v to otoško državo pljusknila finančna kriza. Takrat je propadlo precej bank, javnost pa je bila prepričana, da se vlada s krizo ne zna spopasti, kar se je odražalo tudi v mnogih državljanskih protestih.
"Moram priznati, da s to koalicijo ne moremo več nadaljevati dela. Verjamem, da je razpustitev vlade najboljši možni rezultat," je dejal Geir Haarde, ki bo z odstopom seznanil predsednika republike. Haarde je sicer že v petek objavil, da bodo 9. maja potekale predčasne volitve.
Otoška Islandija z okoli 320.000 prebivalci je bila vse do lanske jeseni znana po svojem cvetočem bančnem sistemu. Toda udarec finančne krize je bil tako silovit, da ni omajal samo bančnega sistema, ampak je zagrozil celo z bankrotom države. Islandijo je pred najbolj črnim scenarijem rešil finančni paket Mednarodnega denarnega sklada in skandinavskih držav. Kljub temu: brezposelnost hitro narašča, plače upadajo, sredstva za državni proračun so čedalje manjša.