Kot poroča agencija Reuters, španska vlada opozarja, da bodo Evropejci začeli izgubljati zaupanje v Evropsko unijo, v kolikor države člancie ne bodo sodelovale v krizi, ki so jo celo primerjali z drugo svetovno vojno.
Finančni ministri 19-tih držav evroobmočja po 16-tih urah niso prišli do dogovora, sestanek preko videokonference so zapustili. Vprašanja kot so kako se bodo države lotile posledic koronakrize, kako si bodo pomagale pri posledicah, ostajajo odprta. Sestanek se je v torek že začel z enourno zamudo, ob 16. uri. Nato so ga po nekaj urah prekinili in napovedali nadaljevanje ob 21. uri, ki so ga nato večkrat preložili. Neuradne napovedi, da bo zasedanje trajalo do jutra, so se uresničile, dogovora pa še vedno ni.
Glavni razlog za to naj bi bilo nesoglasje med Nizozemsko in Italijo glede pogojevanja pomoči iz evropskega reševalnega mehanizma ESM ter glede vprašanja skupnega zadolževanja. Nizozemski finančni minister Wopke Hoekstra je po prekinitvi zasedanja v tvitu zapisal, da Nizozemska evrskim obveznicam nasprotuje, ker povečujejo tveganja v Evropi. Trdi tudi, da to stališče podpira večina članic območja evra.
Opazovalci sicer komentirajo, da gre pri država, ki so za zadolževanje za golo ekonomsko preživetje, ki ni primerljivo s situacijo izpred petih let.
Časa je malo
Voditelji članic unije so dali evroskupini dva tedna časa za pripravo predlogov, ki jih morajo sicer potrditi še sami. Ta rok se izteče v četrtek. Od rezultata tokratnega zasedanja je odvisno, kdaj bo naslednji vrh. Neuradno se omenja, da bo ta verjetno po veliki noči.
Analitik Janis Emmanouilidis iz bruseljskega think tanka European Policy Centre (EPC) meni, da ni presenečenje, da evroskupini še ni uspelo doseči kompromisa, saj gre za odločitve, ki so politično zelo občutljive. Ocenjuje, da bo dogovor verjetno dosežen, ker je sicer v gospodarskem in političnem smislu preveč na kocki.
EU je v bistvu EUCorporation z znanim sloganom En folk, En firer, En elektronski denar in mi čipirane EUC ovce …
Škoda, da bi razpadla, taka, kot je pa sedaj, pa bolje, da jo ni. No, saj jutri bo to že …
Nobene škode več.