Na vprašanje, ali je Strauss-Kahn žrtev zarote, je pritrdilno odgovorilo 57 odstotkov Francozov, razkriva javnomnenjska raziskava.
Kot prvi od vodilnih osebnosti ameriške administracije se je v torek v New Yorku oglasil finančni minister Timothy Geithner, ki je v harvardskem klubu dejal, da Strauss-Kahn očitno ni v položaju, da vodi IMF. Predlagal je, da bi 24-članski izvršni odbor IMF imenoval šefa za prehodno obdobje. IMF je to že storil, saj je vodenje avtomatično prevzel prvi namestnik Američan John Lipsky.
Geithner primera sobotne aretacije Strauss-Kahna po obtožbah, da je v hotelu Sofitel spolno napadel sobarico, ni komentiral. Prvi mož IMF bo v petek vnovič stopil pred sodišče in si poskušal priboriti prostost po plačilu varščine, kar so v ponedeljek zavrnili zaradi begosumnosti. Newyorški tožilci se bojijo, da bi se ponovil primer režiserja Romana Polanskega, ki od 70. let prejšnjega stoletja živi v Evropi na begu pred ameriškim pravosodjem zaradi spolne zlorabe mladoletnice.
Strauss-Kahn si namesto z reševanjem finančnih kriz krajša čas s sprehodi po zaporu, ki je znan vsem gledalcem serije Zakon in red. Zajtrk ima ob petih zjutraj, kosilo okoli opoldneva, večerjo pa že ob petih. V zaporu lahko nosi svoja oblačila z izjemo čevljev, ki so zaporniški natikači brez vezalk. V času obiska si mora nadeti sivi kombinezon brez žepov. Zaprli so ga v zaporniško krilo s 14 celicami, ki je namenjeno osamitvi v primeru nalezljivih bolezni. Tam je sam in se lahko sprehaja po celotnem krilu zapora. V spremstvu paznika gre lahko tudi na svež zrak.
Odstop bi bila najbolj elegantna rešitev
Strauss-Kahnu sta se v torek v Evropi odpovedali tudi finančni ministrici Avstrije in Španije, Maria Fekter in Elena Salgado. IMF ga bo sicer težko odpustil, dokler ne bo spoznan za krivega.
Najbolj elegantna rešitev bi bila, če bi s položaja odstopil sam. Se pa lahko nato obnovijo prepiri, ali bo imela Evropa še naprej pravico do položaja šefa IMF, kot imajo ZDA pravico do predsednika Svetovne banke.
Strauss-Kahn bi do konca leta verjetno sam odstopil, saj je veljal za najverjetnejšega socialističnega izzivalca Nicolasu Sarkozyju na predsedniških volitvah prihodnje leto.
New York Times je v torek objavil tudi dele pisma nekdanje Strauss-Kahnove ljubice iz IMF Piroske Nagy, ki nakazuje, da njuno razmerje morda ni bilo tako nedolžno, čeprav je notranja preiskava Strauss-Kahna oprala krivde, Nagyjeva pa se je preselila na drugo delovno mesto. Madžarska ekonomistka je vodstvu IMF pisala, da Strauss-Kahn ni primeren za šefa, ker ima težave z ženskami. Njo naj bi zelo preganjal, ji pošiljal izrazita spolna sporočila in jo nadlegoval, dokler ni popustila.
"Sobarica je poštena"
Francoski zagovorniki obtoženca so začeli širiti teorije zarote, vendar pa je odvetnik 32-letne sobarice, po rodu iz afriške Gvineje, Jeffrey Shapiro v torek medijem zatrdil, da v ozadju ni ničesar razen telesnega spolnega napada moškega na žensko. Po njegovih trditvah ženska, ki zdaj ne more v službo in ne ve, kako bo skrbela za 15-letno hčer, ni vedela, kdo jo je napadel. Zatrdil je, da je poštena, kar verjamejo tudi newyorški policisti.
O njej še ni veliko znanega, saj mediji za zdaj spoštujejo pravico žrtve do zasebnosti, vendar se bo to v primeru procesa hitro spremenilo z napadi obrambe na njeno kredibilnost. Znano je to, da je prišla v ZDA pred sedmimi leti in skupaj z možem, ki je medtem umrl, dobila azil. V ZDA je zakonito in živi v Bronxu, saj si z letno plačo 25 tisoč dolarjev ne more privoščiti dostojnejšega okolja.