Zakon o poročni zvezi postavljen na led

Foto: Žurnal24 Sporni zakon še ni dokončno zapustil mize.
Pod težo mednarodnega pritiska se je afganistanska vlada odpovedala uveljavitvi spornega zakona o poroki, ki bi ženske med drugim zavezal, da izpolnije vse spolne želje svojih soprogov.
Oglej si celoten članek

Da sporni zakon o poroki (uradno zakon o šiitski skupnosti) za zdaj ne bo uveljavljen, je afganistanski zunanji minister Rangin Dadfar Spanta po telefonu zagotovil nemškemu kolegu Franku Walterju Steinmerju. Afganistanski predsednik Hamid Karzaj je zaustavil proces javne razglasitve zakona in zaukazal pravno revizijo, je po poročanu Reutersa še zatrdil Spanta. Kontroverzni zakon sicer še ni povsem pokopan.

 

Omejena veljavnost

V kolikor bi bil zakon uveljavljen, bi veljal le za šiitsko skupnost v državi, ki šteje do 20 odstotkov celotne populacije.

Karzaj je popustil potem, ko sta ga za z zasedanja Nata v Strasbourgu kontaktirala nemška kanlcerka Angela Merkel ter francoski predsednik Nicolas Sarkozy ter ga opozorila, da je zakon v nasprotju s standardi človekovih pravic. Afganistanski predsednik je popustil, pristal na ponoven pravni pregled zakona, a tudi dodal, da je razburjenje na Zahodu posledica "napačnega razumevanja" in "napačnega prevoda". Zakon so kritizirale tudi ZDA, Kanada ter OZN. Nasprotno so se o njem pohvalno izrazili talibani.

Karzaj je zakon, ki močno omejuje pravice afganistanskih žensk, podpisal pred kratkim. Šlo naj bi za taktično potezo, s katero si želi pred bližnjimi predsedniškimi volitvami pridobiti podporo šiitskih volilcev. Zakon sicer še ni bil objavljen v uradnem listu.

Eno od spornejših določil zakona se glasi: "Ženska je zavezana k temu, da izpolni spolne želje svojega soproga". Soprog ima pravico, da ima vsaj vsako četrto noč s svojo ženo spolne odnose, razen če je ta bolna. Zakon še določa, da lahko žena sama zapusti hišo le, v kolikor gre k zdravniku, na delo, ali na izobraževanje. Minimalna starost ženske pri poroki se znižuje z 18 na 16 let. 133. člen pa moškim daje pravico, da ženski preprečijo opravljanje sleherne "nepotrebne" zaposlitve.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.