Da sporni zakon o poroki (uradno zakon o šiitski skupnosti) za zdaj ne bo uveljavljen, je afganistanski zunanji minister Rangin Dadfar Spanta po telefonu zagotovil nemškemu kolegu Franku Walterju Steinmerju. Afganistanski predsednik Hamid Karzaj je zaustavil proces javne razglasitve zakona in zaukazal pravno revizijo, je po poročanu Reutersa še zatrdil Spanta. Kontroverzni zakon sicer še ni povsem pokopan.
Omejena veljavnost |
V kolikor bi bil zakon uveljavljen, bi veljal le za šiitsko skupnost v državi, ki šteje do 20 odstotkov celotne populacije. |
Karzaj je zakon, ki močno omejuje pravice afganistanskih žensk, podpisal pred kratkim. Šlo naj bi za taktično potezo, s katero si želi pred bližnjimi predsedniškimi volitvami pridobiti podporo šiitskih volilcev. Zakon sicer še ni bil objavljen v uradnem listu.
Eno od spornejših določil zakona se glasi: "Ženska je zavezana k temu, da izpolni spolne želje svojega soproga". Soprog ima pravico, da ima vsaj vsako četrto noč s svojo ženo spolne odnose, razen če je ta bolna. Zakon še določa, da lahko žena sama zapusti hišo le, v kolikor gre k zdravniku, na delo, ali na izobraževanje. Minimalna starost ženske pri poroki se znižuje z 18 na 16 let. 133. člen pa moškim daje pravico, da ženski preprečijo opravljanje sleherne "nepotrebne" zaposlitve.