Vodja kabineta Jukio Edano je na tiskovni konferenci napovedal, da bodo približno 11.500 ton radioaktivne vode odvrgli v Tihi ocean. Ta korak je bil po njegovih besedah "neizogiben". Nabiranje vode okoli poškodovane nuklearke naj bi namreč povzročalo težave. "Stopnja radioaktivnosti v bližini drugega reaktorja je zelo visoka, to vemo. Moramo ustaviti odtekanje vode v morje," je dejal Edano in dodal, da je stopnja radioaktivnosti precej višja v vodi okrog drugega reaktorja kot okrog reaktorjev tri in štiri. "Zaradi varnosti drugega reaktorja nimamo druge možnosti," je še dodal.
Po zadnjih podatkih, ki so jih zmerili v četrtek, je vrednost radioaktivnega joda 131 v vodi 330 metrov od obale 4.385-krat višja od normalne, vrednost cezija 137 pa 527-krat višja od normalne. Strokovnjake skrbi predvsem slednje, saj je razpolovna doba cezija 30 let, joda pa 8 dni.
Poskušajo zajeziti radioaktivno vodo
Vsi poskusi, da bi ustavili iztekanje radioaktivne vode iz razpoke v reaktorju številka dve, so bili do zdaj neuspešni. Radioaktivna voda se je nabirala v kleti reaktorja in v jarku, ki vodi do reaktorja. Vodja vladnega kabineta Jukio Edano je dejal, da je treba storiti vse, da bi čim prej preprečili iztekanje radioaktivne vode v morje.
Upravljalec nuklearke Tepco naj bi poskušal namestiti pregrade, s katerimi bi preprečili nadaljnje onesnaževanje morja, a prej kot v nekaj dneh delo ne bo končano. Pregradi naj bi postavili pred drugim reaktorjem in v bližini poškodovanega dela četrtega reaktorja.
V vodo so stresli tudi več kilogramov belega praška, da bodo lahko sledili toku vode skozi naprave in tako odkrili morebitne druge razpoke.
Odkrili 20-centimetrsko razpoko
V drugem reaktorju so odkrili 20 centimetrov veliko razpoko, katere popravilo naj bi trajalo en mesec. Vrednosti radioaktivnih snovi, ki presegajo normalne, so namerili tudi izven 30-kilometrskega območja okrog elektrarne.
Japonska vlada razmišlja, da bi zapečatili reaktorje v nuklearki. Iz dobro obveščenih virov se je izvedelo, da naj bi vlada načrtovala, da bi nad 45 metrov visokimi reaktorji zgradili lupino, s katero bi reaktorje zapečatili.