Uradno ni o "glasbenem programu", kot so oficirji ameriške vojske za fiziološke operacije poimenovali svojevrsten način mučenja domnevnih teroristov, ki so priprti v ameriškem vojaškem oporišču Guantanamo, nič znanega. Kljub temu je organizaciji Reprieve, ki je mnogim zapornikom v zloglasnem Guantanamu priskrbela odvetnike, uspelo zbrati podatke o tem načinu mučenja v izvedbi ameriške vojske.
Britanski državljan in nekdanji zapornik v Guantanamu Binyam Mohammad je razkril, da je moral 20 dni zaporedoma brez prekinitve poslušati glasbo raperjev Eminema in Dr. Dreja. Njegov sotrpin Ruhal Ahmad poroča o mukah, ki mu jih je zadajalo nadvse glasno predvajanje heavy metal glasbe. Toda mučitelji so se domnevno posluževali tudi balad. Časnik Daily Mirror je že leta 2005 navajal izpoved Haja Alija, ki so mu noč in dan predvajali identični refren Davida Graya iz pesmi Babylon: "Bilo je tako glasno, da sem mislil, da mi bo razneslo glavo."
Metallica najbolj prikladna
Eden od častnikov ameriške vojske, ki je sodeloval pri razvijanju programa mučenja s pomočjo
glasbe, je za magazin Newsweek dejal:
"Ti ljudje še niso slišali kaj tako intenzivnega kot je heavy metal. Če morajo to poslušati 24
ur, jim telesne in možganske funkcije odpovedujejo, volja se jim zlomi. Takrat nastopi čas, da jih
izprašamo." Uslužbenec ameriške vojske je še povedal, da se je kot nabolj učinkovita
izkazala skladba Enter Sandman od Metallice.
Organizacija Reprieve je sicer 10. decembra, na dan 60. obletnice sprejema deklaracije OZN o človekovih pravicah, pričela s kampanjo Za nič decibelov, s katero želijo opozoriti na doslej nevideno možnost politične zlorabe glasbe. Kampanji so se že pridružili skupini Elbow in Massive Attack, Tom Morello in tudi David Gray. Vsekakor pa se pobudi ne bo pridružila Metallica. Eden od njenih članov, James Hetfield, je v komentarju na novico o zlorabi njihove glasbe dejal: "Del mene je celo ponosen. Izbrali so Metallico kot nekaj, kar lahko vpliva na ljudi."