Avey so pred tem zajeli Nemci in ga zadrževali v vojnem kampu za britanske ujetnike, poroča BBC. Neke noči je z židovskim sojetnikom zamenjal jetniške uniforme in s vtihotapil v, kar je opisal kot "pekel na Zemlji".
“Če pomislim z današnjega stališča, je to povsem nezaslišano,“ razmišlja danes 91-letni Denis. Spominja se, da se je zvečer v zraku čutil odvraten vonj. Poskusil je govoriti s sojetniki, a nihče ni želel govoriti o svojem preteklem življenju. Vsi so bili osredotočeni zgolj na pekel, ki so ga doživljali.
Tovarne smrti
“V tovarnah so z delom do smrti izčrpali okoli tri milijone ljudi. Vedeli so [ujetniki], da bodo pri takem tempu zdržali le okoli pet mesecev,“ razlaga Avey. Spraševal je tudi po tem kaj kaj se je zgodilo z ljudmi, ki jih je spoznal. Odgovorili so mu, da so šli "po dimniku“. "Bilo je tako brezosebno. Auschwitz je bil zloben, vse v zvezi z njim je bilo narobe,“ še dodaja.
Denis Avey se je vrnil domov po koncu vojne leta 1945 ter se leta boril s posttravmatskim sindromom in je je šele pred kratkim zmogel dovolj moči, da je spregovoril o svoji izkušnji. V taborišče se je vtihotapiti še dvakrat, tretjič pa mu je spodletelo in so ga skoraj ujeli.
Vtihotapil se je v Auschwitz
Denis Avey je želel izvedeti resnico, zato se je pod pretvezo, da je židovski ujetnik, vtihotapil v zloglasno taborišče.