Raziskavo o vplivu podnebnih sprememb na živalske in rastlinske vrste so znanstveniki namenoma objavili le nekaj mesecev pred srečanjem v Parizu, kjer se bodo predstavniki vlad 200 držav pogovarjali o načrtih za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.
"Pripravite se na katastrofo z nepopravljivimi posledicami"
Okoljevarstveniki svarijo, da bi tako velike izgube povzročile katastrofo z nepopravljivimi posledicami za ljudi in ekosisteme.
Rastline in živali v Avstraliji, Južni Ameriki in na Novi Zelandiji so najbolj ogrožene, saj je tam največ avtohotnih vrst, ki lahko izumrejo v nekaj urah, če se temperatura ozračja preveč zviša.
Znanstveniki so opravili najobsežnejša raziskavo o vplivu podnebnih sprememb na biotsko raznovrstnost doslej. Analizirali so 131 različnih študij s tega področja.
Razlogi: Podnebne spremembe, deforestacija, masovni ribolov, ...
Zaradi podnebnih sprememb, deforestacije, onesnaževanja in masovnega netrajnostnega ribolova je v zadnjih 40 letih z obličja planeta izginila polovica živalskih vrst, piše britanski Guardian.
"Če bomo nadaljevali po tej poti, je tveganje izjemno veliko. Poglejte skozi okno, najdite šest živalski ali rastlin in pomislite, da bi lahko ena od teh v kratkem izumrla. To je zelo pomenljiv podatek," je ob tem povedal glavni avtor raziskave Mark C. Urban z univerze v Connecticutu.
"Izumrtja bodo vplivala na gospodarstvo, kulturo, zdravje"
"Ta izumrtja bodo imela velike posledice za naša gospodarstva, kulturo, oskrbo s hrano in zdravje. Moramo ukrepati!," dodaja Urban.
Če države ne obrzdajo trenutno rekordno hitrega poviševanja temperature ozračja, se bo s takim tempom do konca stoletja zvišalo za 4 stopinje celzija. To pomeni, da bo 16 odstotkov vrsta izumrlo.
Najbolj ogrožene so živali na Arktiki
Študija razkriva tudi vpliv na vrste, ki bodo šok preživele – zaradi podnebnih sprememb se bo gotovo krepko zmanjšalo njihovo število.
"Če bo dejansko izumrla vsaka šesta vrsta, je to velika tragedija ne le, ker bi bilo žalostno izgubiti del bogatega naravnega sveta, pač pa zato, ker je biološka raznovrstnost ključna za življenje na planetu – tudi za ljudi," opozarja Jamie Carr z mednarodnega združenja za ohranitev narave, ki redno objavlja seznam najbolj ogroženih vrst na planetu.
Richard Walters, profesor z univerze v Reading pa poudarja: “Vemo, da je točnost napovedi odvisna od številnih predpostavk, a ta študija nam pomaga dognati najpomembnejše neznanke."
Podnebne spremembe na živalske vrste vplivajo neposredno in posredno. Zaradi spremembe vremena morajo začeti hrano iskati izven habitata v katerem živijo.
Vrste, ki živijo na Arktiki so s tega stališča še posebej ranljive. Polarni medved mora denimo za to, da dobi hrano, plavati daljše razdalje, saj so se v zadnjih nekaj letih ledena območja zmanjšala.
Tudi za tjulnje je polarni led življenjskega pomena, saj na njem počivajo.
Če bi državam uspelo omejiti hitrost s katero se ozračje segreva, bi se lahko nekatere vrste na višje temperature sčasoma prilagodile.
"Vendarle ne smemo biti tako črnogledi. Časa imamo zaenkrat še dovolj. Da vrsta izumre, je običajno treba veliko časa. Z različnimi procesi bi lahko tok dogodkov preusmerili, a ukrepati je treba takoj. Svet mora spoznati resnična tveganja," sklene Urban.
dezurni@zurnal24.si
to vremensko sra*** je samo eno veliko nakladanje, da bi MI imeli občutek krivde in bi nas elita lahko še …
@dimnikar, če nečesa ne poznaš, potem to še ni vzrok, da tistega ki pa ve, kar ti ne veš, proglasiš …
in seveda se se kaj apokapoliptičnega ne zgodi rabimo takoj, nujno, uvesti nove DAVKE! !!!!1111! Samo tako lahko rešimo naš …