"Šokantno je, da se je kar 67 odstotkov anketirancev med izobraževanjem srečalo z določeno obliko korupcije," so zapisali na spletnem portalu za informacije o izobraževanju EduCenter.
Podkupovanje je bilo ključnega pomena pri opravljanju izpitov za 17 odstotkov anketirancev, še osem odstotkov pa si je z modrimi kuvertami zagotovilo zaključni izpit ali diplomo, je objavil EduCenter na svoji spletni strani.
Anketiranci so korupcijo tudi komentirali in med drugim zapisali: "Nekaj denarja nikoli ni škodi, da prideš v šolo, v katero si želiš" ali "Boljša šola je tudi dražja, sicer pa je vse moč urediti".
Približno 16 odstotkov od dobrih 250 anketirancev je navedlo, da je boljšo oceno prineslo tudi poznanstvo s profesorji ali člani njihove družine. Kot je zapisal eden izmed vprašanih, ni imel pogojev za izpit, a je njegova mama zdravnica in je hčerki profesorice uredila zdravniški pregled mimo čakalne vrste.
Predstavili so tudi primer, ko je profesor dopustil prepisovanje med izpitom tistim študentom, ki so kupili njegovo knjigo.
Samo tretjina anketirancev ima pozitivne izkušnje z izobraževanjem in pravi, da osebno niso občutili korupcije. Trdijo, da se podkupovanja poslužujejo zgolj slabi študentje, saj "tisti, ki se naučijo, ne potrebujejo podkupnine za uspeh na izpitu".