Do eksplozije vlaka je prišlo samo pet kilometrov zahodno od mesta Gori, enim od torišč nedavnega spopada med Rusijo in Gruzijo. Vlak, ki je v pristaniško mesto Batumi prevažal azerbajdžansko nafto oziroma gorivo, je po navedbah gruzijskega zunanjenga ministrstva eksplodiral zaradi podtaknjene mine. Poročil o žrtvah ni, v okolici pa naj bi bilo poškodovanih več poslopij, poročajo svetovne agencije.
Eksplozija, ki so jo videli kilometer daleč, bi lahko bila še hujša, če ne bi reševalcem uspelo iztiriti 19 vagonov kompozicije.
Priznanje samostojnosti upornih republik |
V ponedeljek se bosta na izredni seji sešla oba domova ruskega parlamenta in odločala o priznanju neodvisnosti gruzijskih upornih republik Južne Osetije in Abhazije. Glede na to, da je ruski predsednik Dmitrij Medvedjev pred kratkim izjavil, da bo Rusija pri vprašanju statusa obeh republik spoštovala voljo Osetijcev in Abhazijcev, bi lahko pričakovali, da bo parlament blagoslovil odcepitvene težnje obeh republik. |
Gruzijske železnice so sporočile, da je bila škoda na progi precej manjša kot so predvidevali sprva in da so jo že sanirali. Železniška proga, prizorišče že druge eksplozije v zadnjem času, je za gruzijsko gospodarstvo izjemnega pomena. Po njenih tirih se prevažajo tudi določene količine nafte in goriva, namenjenega na evropski trg.
Tamponski coni do prometne žilnice
Razmere v Gruziji ostajajo ne glede na eksplozijo vlaka napete, čeprav so ruske enote zapustile skoraj celotno gruzijsko ozemlje, kakor jim je naložil mirovni sporazum med Rusijo in Gruzijo. Vzrok napetosti sta tako imenovani varnostni oziroma tamponski coni, ki ju je Rusija ustvarila okoli upornih Južne Osetije in Abhazije. V ti dve coni je Rusija umaknila svoje vojake, ki bodo tam "preprečevali sabotaže in ščitili civilno prebivalstvo", kot je razložila ruska vojska.
ZDA so Rusiji navrgle očitek, da je postavitev con v nasprotju z mirovnim sporazumom. Omeniti velja, da so meje con postavljene tako, da se dotikajo tiste prometne žilnice, po kateri se prevaža večina zalog kaspijske nafte do gruzijskih pristanišč.
Čez en teden vrh EU o odnosih z Rusijo
Predsedujoči Evropski uniji, francoski predsednik Nicolas Sarkozy, je na zahtevo več članic Unije za 1. september v Bruslju sklical izredni vrh EU o krizi v Gruziji in njenih posledicah, kar zadeva prihodnost odnosov EU z Rusijo in pomoči Gruziji, je danes sporočilo francosko predsedstvo EU.
Sarkozy je v sobotnem telefonskem pogovoru od ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva zahteval hiter umik ruskih sil s cestne povezave, ki vodi od Potija do bližnjega Senakija. Ruskemu predsedniku se je ob tem zahvalil za uresničitev zaveze o umiku ruskih sil iz Gruzije, oba pa sta izpostavila pomen popolne uresničitve sporazuma o prekinitvi ognja v šestih točkah, ki ga je v imenu EU predlagalo francosko predsedstvo EU.