Vlada še nikoli tako stroga

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Francoska vlada je predstavila predlog proračuna za leto 2013, ki naj bi bil najstrožji v zgodovini.
Oglej si celoten članek

Pariz želi s skoraj 37 milijardami evrov varčevalnih ukrepov in dodatnih davkov izpolniti obljubo o javnofinančnem primanjkljaju v vrednosti največ treh odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP).

Prvi predlog proračuna izpod rok vlade socialističnega predsednika Francoisa Hollanda predvideva 12,5 milijarde evrov prihrankov, od tega 2,5 milijarde evrov v zdravstveni blagajni in 10 milijard evrov na preostalih področjih.

Večji del polnjenja proračunske luknje pa želi Pariz zagotoviti z novimi davki. Za 10 milijard evrov novih davčnih prihodkov bodo prispevala gospodinjstva, 10 milijard evrov pa podjetja. Še za 4,4 milijarde evrov novih davkov je vlada napovedala že julija.

Med davki je tudi sporni 75-odstotni davek na prihodke najbogatejših. Ta bo prizadel ljudi, katerih prihodki letno presežejo milijon evrov. Ekonomisti sicer ocenjujejo, da bo ta davek v državno blagajno prinesel le malo sredstev, je pa toliko bolj pomemben s simboličnega vidik.

Francoska vlada vztraja, da se je zvišanju davkov nemogoče izogniti, če želi država izpolniti dane obljube. Letos bo Francija beležila javnofinančni primanjkljaj v vrednosti 4,5 odstotka BDP, prihodnje leto pa ga želi skrčiti na tri odstotke.

"Triodstotni cilj je ključen za kredibilnost države," je opozoril francoski finančni minister Pierre Moscovici. "Zavezani smo mu in ga bomo izpolnili," je še obljubil.

Ekonomisti so sicer skeptični

Ekonomisti v luči povišanja davkov in varčevanja ne verjamejo, da lahko Pariz doseže 0,8-odstotno gospodarsko rast v prihodnjem letu in dveodstotno gospodarsko rast v letu 2013. To so namreč številke, na katerih temelji proračun. Opozicija pa predlogu proračuna nasprotuje, saj je prepričana, da se bo z višjimi davki breme krize preneslo na prav vse državljane.

Francoski premier Jean-Marc Ayrault je poudaril, da je znižanje proračunskega primanjkljaja nujno za to, da Francija ohrani zaupanje finančnih trgov. Podatki kažejo, da je javni dolg države konec junija dosegal 91 odstotkov vrednosti BDP. "Prekiniti moramo spiralo vse višjega dolga," je poudaril Ayrault.

Premier je poudaril še, da bo zvišanje davkov prizadelo le desetino vseh davkoplačevalcev, ob tem pa ne bodo dodatno obremenjena niti mala in srednje velika podjetja, ki so na začetnih stopnjah gospodarskega okrevanja ključna za ustvarjanje delovnih mest. "Trud, ki ga zahtevamo od naših največjih podjetij, pa je upravičen in pošten," je še menil Ayrault.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.