Šokantni audio in video dokazi o smrti novinarja

Foto: Epa Pogrešan savdski novinar Foto: Epa Pogrešan savdski novinar Foto: Epa Pogrešan savdski novinar Foto: Epa Pogrešan savdski novinar Foto: Epa Pogrešan savdski novinar Foto: Epa Pogrešan savdski novinar Foto: Epa Pogrešan savdski novinar
Turška vlada naj bi ZDA predala dokaze o zasliševanju, mučenju in umoru Džamala Hašodžija.
Oglej si celoten članek

Turška vlada je ameriško obvestila, da ima tonske in video posnetke, ki naj bi dokazovali, da so pogrešanega savdskega novinarja Džamala Hašodžija 2. oktobra pridržali na savdskem konzulatu v Istanbulu, ga zasliševali, mučili in ubili ter razkosali njegovo truplo, poroča Washington Post, ki se sklicuje na obveščevalne vire.

Turčija noče javno govoriti o posnetkih ali jih predati ZDA, ker bi s tem priznala, da nadzira savdski konzulat tudi od znotraj. Ni znano, ali je bil predsednik ZDA Donald Trump s posnetki že seznanjen, vendar je v četrtek ponovil, da je zadeva strašna, obenem pa dejal, da je 110 milijard dolarjev načrtovane prodaje vojaške opreme Savdski Arabiji zelo pomembnih za ZDA.

Možne sankcije proti Savdski Arabiji

V senatu namreč že govorijo o možnih sankcijah proti Savdski Arabiji, če se izkaže, da je odgovorna za izginotje oziroma smrt novinarja savdskega rodu, ki je kritično pisal o režimu savdskega prestolonaslednika Mohameda bin Salmana. Za Trumpa je naj bi bilo bolj pomembnih 110 milijard dolarjev prodaje, čeprav gre po izračunih Washington Posta za namišljeno številko.

Skrivnost Razkosali novinarja?

Ameriški obveščevalci naj bi imeli informacije, da je Mohamed bin Salman ukazal operacijo ugrabitve Hašodžija v Turčiji in njegovo premestitev v Savdsko Arabijo, kjer bi ga potem zaprli zaradi protidržavnega delovanja. V ta namen naj bi v Turčijo napotili 15-člansko ekipo ugrabiteljev. Hašodži naj bi jim s tem, ko se je 2. oktobra oglasil na konzulatu za dokumente, ki jih je potreboval za poroko, olajšal delo.

Kaj razkrivajo posnetki?

S posnetkov, ki jih ima Turčija, naj bi bilo razvidno, kako Hašodžija, ki je pisal tudi za Washington Post, zaslišujejo, pretepajo in mučijo ter nato ubijejo, pa tudi, da so razkosali njegovo truplo. Predsednik odbora za mednarodne odnose Bob Corker je ocenil, da ni videl jasnih dokazov, a da vse kaže na Savdsko Arabijo, njegov republikanski kolega Cory Gardner pa je omenil ogroženost prodaje orožja Rijadu, podobno pa zahtevajo tudi številni demokrati.

Foto: Epa Pogrešan savdski novinar

Senatorji se pritožujejo, da jih Trumpova vlada okrog tega drži v temi. V sredo so Trumpovi vladi naročili preiskavo, ki naj bi trajala 120 dni, nato pa naj bi sledila odločitev o morebitnih sankcijah.

V četrtek je Trump govoril predvsem o tem, kako ni naklonjen "konceptu ustavitve 110 milijard dolarjev investicij v ZDA". Zatrdil je, da bodo Savdijci v tem primeru vojaško opremo kupili v Rusiji ali na Kitajskem, kar ne bo pomagalo pri ustvarjanju delovnih mest v ZDA.

V Turčijo prispela savdska delegacija

V turško prestolnico Ankara je danes prispela savdska delegacija, ki naj bi se s turško delegacijo sestala konec tedna. 

Tiskovni predstavnik turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana je v četrtek povedal, da bosta Ankara in Rijad skupaj preiskala izginotje Hašodžija.

Šel je po dokumente za poroko

Hašodžija pogrešajo od 2. oktobra, ko je vstopil v prostore savdskega konzulata v Istanbulu, kamor je šel po uradne dokumente za svojo prihajajočo poroko. Savdska Arabija vztraja, da je novinar, ki je pisal za ameriški Washington Post, varno zapustil konzulat, a tega doslej še ni nihče potrdil. Viri blizu turške vlade trdijo, da policija meni, da ga je ubila skupina Savdijcev, ki so jih v ta namen poslali v Istanbul.

Bivši svetovalec savdske vlade, 59-letni Hašodži je lani pobegnil iz Savdske Arabije v ZDA. Po lastnih navedbah zaradi bojazni, da bi ga aretirali ali pa bi mu oblasti prepovedale potovanje.

Foto: Epa Pogrešan savdski novinar

V kolumnah za Washington Post in za druge medije je objavljal kritike na račun nekaterih politik savdskega prestolonaslednika Mohameda bin Salmana in vloge Rijada v vojni v Jemnu.

Izginotje novinarja je deležno velike pozornosti svetovne javnosti in bi lahko ogrozilo krhke odnose med Turčijo in Savdsko Arabijo ter škodilo prizadevanjem savdskega prestolonaslednika, da z reformami izboljša ugled države v svetu.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.