"Po pogajanjih z določenimi udeleženci oboroženega konflikta na ozemlju Sirije se je odločil odstopiti s predsedniškega položaja in zapustiti državo," je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.
Ob odhodu naj bi al Asad dal "navodila za miren prenos oblasti", navaja francoska tiskovna agencija AFP. Kam je odšel, rusko ministrstvo ni navedlo.
Je pa po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dodalo, da "Rusija ni sodelovala v teh pogajanjih". "Pozivamo vse vpletene strani, da se vzdržijo uporabe sile in da vsa vprašanja upravljanja rešijo s političnimi sredstvi," je zapisalo.
Iz sirske prestolnice medtem prihajajo posnetki upornikov in ljudi, ki iz nekdanje al Asadove palače nosijo dargocenosti.
Moskva v trenutnih okoliščinah ne more več podpirati Sirije, je po navedbah dpa dejal namestnik vodje sveta federacije, zgornjega doma ruskega parlamenta in nekdanji diplomat Konstantin Kosačov. Dodal je, da vojne še ni konec, saj je v Siriji veliko nasprotujočih si skupin, med njimi tudi teroristične organizacije. Po njegovih besedah je treba ohraniti ozemeljsko celovitost Sirije.
Rusija ima sicer letalsko bazo v Siriji in pomorsko bazo v Tartusu, ki omogoča dostop do Sredozemskega morja. Zunanje ministrstvo je sporočilo, da ruske vojaške baze niso ogrožene, so pa v stanju povišane pripravljenosti.
V Ukrajini so pozdravili odstavitev Asada. Kot je na družbenih omrežjih objavil zunanji minister Andrij Sibiga, so "diktatorji, ki se zanašajo na Moskvo, obsojeni na padec".
"Asad je padel. Tako je vedno bilo in vedno bo za diktatorje, ki stavijo na (ruskega voditelja Vladimirja) Putina. Vedno izda tiste, ki se zanašajo nanj," je zapisal Sibiga in zagotovil podporo Kijeva sirskemu ljudstvu.
Uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam in zavezniške frakcije so po bliskoviti ofenzivi, ki so jo začele 27. novembra, davi vkorakale v prestolnico Damask in razglasile padec Asadovega režima. Asad naj bi pred tem z letalom zapustil državo, kam se je zatekel, pa ni znano.