Velika Britanija, digitalni Veliki brat

Foto: Žurnal24 Britanci ne bodo mogli več brezskrbno deskati po internetu, saj bo država shranj
Britanska vlada snuje postavitev sistema, ki bi zabeležil sleherni telefonski pogovor, vsako poslano elektronsko sporočilo in zbiral podatke o vsaki internetni povezavi.
Oglej si celoten članek

Britanska vlada pod vodstvom Gordona Browna se pogovarja s telekomunikacijskimi podjetji o možnosti inštaliranja črnih skrinjic (black box) v vseh podatkovnih mrežah, ki bi prestrezle vsako poslano elektronsko poročilo, vsak telefonski klic in vsako odprto spletno stran in podatke o njih shranile v osrednjo podatkovno bazo, poroča časnik Independent.

 

15 milijard evrov

Toliko bo britanska vlada odštela za postavitev sistema črnih skrinjic, poroča Daily Telegraph.

Tako obsežnega in popolnega digitalnega nadzora ni uveljavila še nobena država in zanimivo je, da se britanska javnost na vladne načrte sploh ne odziva, četudi mediji že mesece poročajo o njenem velikopoteznem načrtu. Pravzprav je projekt javen že od leta 2007, vendar ga je vlada zapakirala v navidez nedolžno formulacijo "Program za modernizacijo komunikacijskega nadzora", ki naj bi pomenila nadgradnjo že obstoječega sistema za nadzor nad medsebojno komunikacijo terorističnih grupacij in posameznikov.

Toda resnica je povsem drugačna. Predstavniki britanskega notranjega ministrstva so se po poročanju Independenta v ponedeljek sestali s predstavniki podjetij British Telekom, AOL Europe, O2 uin BSkyB in jim predstavili "projekt črnih skrinjic". "Pravzaprav je vse že dorečeno, le to ne, kaj bodo počeli s to goro informacij," je Independentu povedal eden od udeležencev sestanka.

Obojestranska korist
Če tudi se sliši paradoksalno, bi projekt črnih skrinjic podjetjem, ki ponujajo dostop do svetovnega spleta, koristil. Inštaliranje nadzorne tehnologije jih ne bi stalo niti funta - stroške bodo v celoti krili britanski davkoplačevalci - bi pa jih odrešilo drage obveznosti. Po zdaj veljavni zakonodaji morajo namreč shranjevati podatke o vseh vzpostavljenih telefonskih in internetnih povezavah za zadnjih šest mesecev.

Lažje delo bi imeta tudi britanska tajna služba MI5. Ta lahko zdaj dobi vpogled v podatke o vsakem poslanem elektronskem sporočilu ali telefonskem pogovoru, če ji to odobri notranje ministrstvo. Samo lani je služba kar 500.000-krat  zaprosila za tovrstno dovoljenje. Če bodo vladni načrti uresničeni, to ne bo več potrebno, saj bo služba vse (ne)potrebne podatke prestrezala samodejno.

Vse za varnost pred terorizmom
Toda čemu sploh postavitev takšnega sistema? V Veliki Britaniji je trenutno vzpostavljenih 18 milijonov priključkov do širokopasovnega omrežja. Dnevno so odposlane tri milijarde elektronskih sporočil in letno 57 milijard SMS sporočil. Strokovnjaki za varnost so po poročanju medijev prepričani, da je komuniciranje med teroristi možno v celoti prestreči le, če imajo varnostne službe dostop do sleherne vzpostavljene elektronske ali telefonske komunikacije.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.